Głównym przedmiotem jej badań jest życie i twórczość Brunona Schulza – najwybitniejszego drohobyckiego pisarza XX wieku.

Wiera Meniok stoi też na czele Polonistycznego Centrum Naukowo-Informacyjnego noszącego imię jej zmarłego męża Igora Menioka, ukraińskiego pioniera w badaniach nad twórczością Schulza. Placówka promuje polską kulturę na Ukrainie i sprzyja budowaniu przyjaźni polsko-ukraińsko-żydowskiej. Z centrum związana jest również działalność Fundacji „Muzeum i Festiwal Brunona Schulza". Po raz pierwszy Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza w Drohobyczu odbył się w 2004 r. Od tamtej pory co dwa lata spotykają się na nim znawcy literatury, pisarze i schulzolodzy, czyli pasjonaci i badacze twórczości Schulza, którzy przyjeżdżają głównie z Polski i z Ukrainy.

Dzięki staraniom Wiery Meniok Drohobycz staje się najważniejszym na świecie centrum naukowo-kulturalnym poświęconym Schulzowi. W 2003 r. otwarto w mieście muzeum poświęcone jego twórczości. Placówka znajduje się w słynnym pokoju nr 33 w budynku dawnego Gimnazjum im. Króla Władysława Jagiełły, gdzie przez lata mieścił się profesorski gabinet Schulza.

Dziś prezentowane są tam m.in. pierwsze wydania „Sklepów cynamonowych" i „Ferdydurke" Witolda Gombrowicza z ilustracjami Schulza, okładka pisma „Młodzież" zaprojektowana przez niego, a poza tym jego opowiadania, które ukazywały się w czasopismach literacko-społecznych. Z czasem muzeum wzbogaciło się o obrazy, plakaty i dokumenty z dwudziestolecia międzywojennego.

Nagroda „Rzeczpospolitej" im. Jerzego Giedroycia zostanie wręczona 29 listopada.