Katarzyna Plachta

Mariusz Libel: Strach, nie zabawa

Wraz z grupą Twożywo wymyśliliśmy projekt „Baw się i pracuj". Znajdowaliśmy się wtedy w takim przedziwnym, hedonistyczno-konsumpcyjnym klimacie. Teraz trochę się to pozmieniało. Przeżyliśmy pewien reset, związany m.in. z pandemią, i tego optymizmu już nie widać - mówi Mariusz Libel, artysta streetartowy.

Uwaga, prrrrraca!

Plakaty są najbardziej demokratycznym narzędziem przekazu artystycznego. Pandemia otworzyła nam oczy i skupiliśmy się na bieżących wyzwaniach: niepokoju o utrzymanie zatrudnienia, dobrobycie, pogodzeniu sfery rodzinnej z zawodową - mówi Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II.

Literatura pamięci

W środę 17 listopada podczas uroczystej gali uhonorowano laureatów pierwszej edycji Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego.

Z linii frontu, z miejsca czystek, z łodzi uchodźców

Pięcioro dziennikarzy opisujących współczesne konflikty i ich tragiczne następstwa nominowano do Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego.

Reportaże z niezwykłej historii

Biografie prymasa Stefana Wyszyńskiego, tropiciela nazistów Jana Sehna, bohaterki Solidarności Anny Walentynowicz, kryptologa łamiącego szyfr Enigmy Antoniego Pallutha oraz opowieść o śląskiej tożsamości – oto książki wyróżnione w pierwszej edycji Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego.

Ślad dwóch totalitaryzmów

Naukowa książka historyczna, reportaż historyczny oraz nagroda specjalna dla korespondentów wojennych – w tych kategoriach przyznane zostaną pierwsze Międzynarodowe Nagrody im. Witolda Pileckiego.

Różne role Orwella

Kąśliwy, sarkastyczny, pełen ironii. Gdzie geopolityka miesza się z dywagacjami na temat angielskich róż, a sprawy segregacji rasowej z dżentelmeńskim zachowaniem brytyjskich żołnierzy – tak w skrócie można opisać zbiór publicystyki George'a Orwella wydany pt. „Czy naprawdę schamieliśmy?". Znając popularność, jaką cieszy się ten autor w Polsce, trudno uwierzyć, że większość z zebranych w książce tekstów po raz pierwszy ukazuje się w polskim tłumaczeniu dopiero teraz.

Piekło naszkicowane niedosłownie

W czasie łapanki na warszawskim Żoliborzu 19 września 1940 r. Niemcy zatrzymują postawnego mężczyznę przed czterdziestką, niejakiego Tomasza Serafińskiego. Dwa dni później trafia do Auschwitz, gdzie ma za zadanie zorganizować konspiracyjną siatkę wojskową, która przygotuje powstanie przeciwko Niemcom. Tak rozpoczyna się historia tajnej misji Witolda Pileckiego, którą językiem komiksu opowiedział francuski rysownik Gaétan Nocq. „Raport W." w 2019 r. został uznany za najlepszy komiks historyczny we Francji, a niedawno ukazała się jego polska edycja.

Radek Rak. Pisarz małych ojczyzn

Chciałbym wykreować rzeczywistość, która odpowiedziałaby na pytanie, jak wyglądałby nasz świat, gdyby to gnoza, a nie chrześcijaństwo, wygrała i to ona sprawowała rząd dusz w Europie – mówi Katarzynie Płachcie pisarz Radek Rak, laureat Nagrody Nike 2020.

O polskości wirtualnie

Rzadko zdarza się, by w jednym miejscu zgromadzono tyle dzieł najwybitniejszych polskich malarzy. Matejko, Wyspiański, Mehoffer, Boznańska – to tylko niektóre nazwiska artystów, których obrazy zebrano na wystawie „Polska. Siła obrazu" zorganizowanej przez Muzeum Narodowe w Warszawie. I choć wyjątkowa sytuacja zmusiła instytucję do przeniesienia ekspozycji do internetu, to efekt jest niesamowity.