Katarzyna Plachta

Różne role Orwella

Kąśliwy, sarkastyczny, pełen ironii. Gdzie geopolityka miesza się z dywagacjami na temat angielskich róż, a sprawy segregacji rasowej z dżentelmeńskim zachowaniem brytyjskich żołnierzy – tak w skrócie można opisać zbiór publicystyki George'a Orwella wydany pt. „Czy naprawdę schamieliśmy?". Znając popularność, jaką cieszy się ten autor w Polsce, trudno uwierzyć, że większość z zebranych w książce tekstów po raz pierwszy ukazuje się w polskim tłumaczeniu dopiero teraz.

Piekło naszkicowane niedosłownie

W czasie łapanki na warszawskim Żoliborzu 19 września 1940 r. Niemcy zatrzymują postawnego mężczyznę przed czterdziestką, niejakiego Tomasza Serafińskiego. Dwa dni później trafia do Auschwitz, gdzie ma za zadanie zorganizować konspiracyjną siatkę wojskową, która przygotuje powstanie przeciwko Niemcom. Tak rozpoczyna się historia tajnej misji Witolda Pileckiego, którą językiem komiksu opowiedział francuski rysownik Gaétan Nocq. „Raport W." w 2019 r. został uznany za najlepszy komiks historyczny we Francji, a niedawno ukazała się jego polska edycja.

Radek Rak. Pisarz małych ojczyzn

Chciałbym wykreować rzeczywistość, która odpowiedziałaby na pytanie, jak wyglądałby nasz świat, gdyby to gnoza, a nie chrześcijaństwo, wygrała i to ona sprawowała rząd dusz w Europie – mówi Katarzynie Płachcie pisarz Radek Rak, laureat Nagrody Nike 2020.

O polskości wirtualnie

Rzadko zdarza się, by w jednym miejscu zgromadzono tyle dzieł najwybitniejszych polskich malarzy. Matejko, Wyspiański, Mehoffer, Boznańska – to tylko niektóre nazwiska artystów, których obrazy zebrano na wystawie „Polska. Siła obrazu" zorganizowanej przez Muzeum Narodowe w Warszawie. I choć wyjątkowa sytuacja zmusiła instytucję do przeniesienia ekspozycji do internetu, to efekt jest niesamowity.

Nowe Horyzonty na życzenie

Głosem nieżyjącego Andrzeja Wajdy rozpocznie się 20. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty. Zmarły w 2016 r. reżyser jest bowiem jednym z twórców użyczających głosu postaciom z animacji Mariusza Wilczyńskiego „Zabij to i wyjedź z tego miasta", która powstawała przez ostatnich kilkanaście lat. Ale nie tylko to czyni dzieło Wilczyńskiego wyjątkowym. Jako jeden z nielicznych filmów będzie ono pokazywane także w tradycyjnej formule kinowej. Bo większość z ponad 170 pokazów wrocławskiego festiwalu ze względu na pandemię została przeniesiona do sieci. Tym samym rozpoczynające się 5 listopada Nowe Horyzonty będą jednym z największych internetowych festiwali filmowych w Europie.

Piłkarskie klęski świata

W 1992 r. polscy kibice z ekstazą przyjęli srebro olimpijskie wywalczone w Barcelonie przez drużynę Janusza Wójcika. Świętowali największy sukces piłkarski od lat i musieli się nim zadowolić przez kolejne dekady. Czy takie wydarzenie można potraktować jako porażkę? Najwidoczniej tak, biorąc pod uwagę fakt, że tuż przed wylotem do Hiszpanii trzech kadrowiczów podejrzewano o stosowanie dopingu. O tej historii przypomina nam piąte wydanie „Kopalni. Sztuki futbolu", za które odpowiedzialny jest związany z „Rzeczpospolitą" i „Plusem Minusem" dziennikarz Piotr Żelazny.

W obronie cywilizacji

Wojna, której najznamienitszy epizod stanowiła Bitwa Warszawska, była rzeczywiście wojną o wolność Europy. Pozostaje tylko pytanie, czy wtedy, w 1920 r., miano na świecie świadomość tej stawki.

Warszawskie Pompeje

Na pierwszy rzut oka śladów po 700-letniej historii warszawskiej Woli praktycznie nie ma. O czasach sprzed II wojny światowej przypominają już tylko nieliczne budynki, które na dodatek od lat niszczeją. To np. warszawskie Koloseum, czyli XIX-wieczne zbiorniki gazu, cudem ocalałe z Powstania Warszawskiego, czy wciśnięte między szklane wieżowce kamienice z dyktami zamiast okien. To także kilka odrestaurowanych kościołów i pałacyków, Powązki, gdzie wśród starych drzew znajdują się groby wybitnych Polaków, a także pozostałości wielkich zakładów przemysłowych, które jeszcze 100 lat temu dominowały w krajobrazie tej części stolicy.

Izolacja w kurzym jaju

Polska jest drugim po Hiszpanii krajem, w którym HBO postanowiło udokumentować czas izolacji. Niedługo efekty swojej pracy pokażą też filmowcy z Finlandii, a już 16 lipca czeka nas premiera polskiej serii pandemicznej „W domu", do której zaproszono kilkunastu filmowców. Nie wszystkim jednak to zadanie się powiodło.

Paula Włodarczyk: Przez nadmiar stresu wyżywamy się na rodzinie

Rozumiem, że przechodzimy teraz okres izolacji społecznej, ale to nie znaczy, że możemy izolować się od ludzkiej krzywdy w naszym otoczeniu - mówi Paula Włodarczyk, psycholog, konsultantka Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży.