Reklama
Rozwiń

Reportaże z niezwykłej historii

Biografie prymasa Stefana Wyszyńskiego, tropiciela nazistów Jana Sehna, bohaterki Solidarności Anny Walentynowicz, kryptologa łamiącego szyfr Enigmy Antoniego Pallutha oraz opowieść o śląskiej tożsamości – oto książki wyróżnione w pierwszej edycji Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego.

Publikacja: 05.11.2021 16:00

Logo Instytutu Pileckiego

Logo Instytutu Pileckiego

Foto: materiały prasowe

Ich autorzy powalczą w kategorii najlepszego reportażu historycznego, który opowiada o polskim doświadczeniu dwóch totalitaryzmów.

Wśród nominowanych reportażystów znalazła się Ewa K. Czaczkowska za książkę „Prymas Wyszyński. Wiara, nadzieja, miłość". Dziennikarka opisuje w niej życie błogosławionego prymasa Stefana Wyszyńskiego – młodość spędzoną na Mazowszu, święcenia kapłańskie na Jasnej Górze, ukrywanie się przed gestapo, uwięzienie przez komunistów, aż po cuda dokonane za wstawiennictwem duchownego. Autorka wspomina też o przyjaźni, która łączyła prymasa z przyszłym papieżem Janem Pawłem II oraz o trudach kierowania Kościołem w komunistycznej Polsce. To trzecia książka Ewy K. Czaczkowskiej o Prymasie Tysiąclecia. Dziennikarka jest również autorką biografii siostry Faustyny Kowalskiej i księdza Jerzego Popiełuszki.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Plus Minus
Trzęśli amerykańską polityką, potem ruch MAGA zepchnął ich w cień. Wracają
Plus Minus
Kto zapewni Polsce parasol nuklearny? Ekspert z Francji wylewa kubeł zimnej wody
Plus Minus
„Brzydka siostra”: Uroda wykuta młotkiem
Plus Minus
„Super Boss Monster”: Kto wybudował te wszystkie lochy
Plus Minus
„W głowie zabójcy”: Po nitce do kłębka