Reportaże z niezwykłej historii

Biografie prymasa Stefana Wyszyńskiego, tropiciela nazistów Jana Sehna, bohaterki Solidarności Anny Walentynowicz, kryptologa łamiącego szyfr Enigmy Antoniego Pallutha oraz opowieść o śląskiej tożsamości – oto książki wyróżnione w pierwszej edycji Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego.

Publikacja: 05.11.2021 16:00

Logo Instytutu Pileckiego

Logo Instytutu Pileckiego

Foto: materiały prasowe

Ich autorzy powalczą w kategorii najlepszego reportażu historycznego, który opowiada o polskim doświadczeniu dwóch totalitaryzmów.

Wśród nominowanych reportażystów znalazła się Ewa K. Czaczkowska za książkę „Prymas Wyszyński. Wiara, nadzieja, miłość". Dziennikarka opisuje w niej życie błogosławionego prymasa Stefana Wyszyńskiego – młodość spędzoną na Mazowszu, święcenia kapłańskie na Jasnej Górze, ukrywanie się przed gestapo, uwięzienie przez komunistów, aż po cuda dokonane za wstawiennictwem duchownego. Autorka wspomina też o przyjaźni, która łączyła prymasa z przyszłym papieżem Janem Pawłem II oraz o trudach kierowania Kościołem w komunistycznej Polsce. To trzecia książka Ewy K. Czaczkowskiej o Prymasie Tysiąclecia. Dziennikarka jest również autorką biografii siostry Faustyny Kowalskiej i księdza Jerzego Popiełuszki.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Decyzje Benjamina Netanjahu mogą spowodować upadek Izraela
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Plus Minus
Prawdziwa natura bestii
Plus Minus
Śmieszny smutek trzydziestolatków
Plus Minus
O.J. Simpson, stworzony dla Ameryki
Plus Minus
Upadek kraju cedrów