fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mundurowi

Służba Więzienna: zmiany w przepisach o uposażeniu i ryczałtach na dojazd do kryminału

Fotorzepa, Bartłomiej Żurawski
Minister sprawiedliwości ustala wydatki na ryczałty na najbliższe 10 lat.

Do Rządowego Centrum Legislacji trafił właśnie projekt zmian w ustawie o Służbie Więziennej. Chodzi o limit wydatków na ryczałty dla funkcjonariuszy, którzy mieszkają poza miejscowością, w której pracują. Limit ten minister sprawiedliwości ustalił na 96 923 tys. zł, również z podziałem oddzielnie na każde z kolejnych 10 lat. Projektowane limity zostały określone poprzez odniesienie do limitu na rok 2021 w drodze waloryzacji zgodnie z wytycznymi ministra finansów. Przykład? W 2022 r. ma to być 8651 tys zł. Następnie z roku na rok kwoty będą wyższe. W 2031 r. np. planuje się wydać 10 805 tys. zł.

Od stycznia 2017 r. w Polsce obowiązuje specjalny program modernizacji więziennictwa. Jego celem jest poprawa bezpieczeństwa zakładów karnych i aresztów śledczych poprzez ich doposażenie w odpowiedni sprzęt oraz poprawa warunków pełnienia służby przez funkcjonariuszy SW oraz pracowników cywilnych więziennictwa.

Wcześniej Służba Więzienna jako jedyna formacja mundurowa w kraju od czasów zmiany ustroju politycznego w 1989 r. nie została objęta programem modernizacyjnym. Nie doszło do tego mimo wielu kolejnych inicjatyw resortu sprawiedliwości w ostatnich latach.

W programie przewidziano także wzmocnienie motywacyjnego systemu uposażeń funkcjonariuszy SW oraz wzrost konkurencyjności wynagrodzeń pracowników cywilnych SW. Poprawić mają się też wynagrodzenia funkcjonariuszy i cywilnych pracowników.

Etap legislacyjny: uzgodnienia międzyresortowe

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA