Nastroje wśród 207 pośredników w obrocie nieruchomościami zbadał portal Nieruchomosci-online.pl wraz z ekspertami z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. – Wyniki po II kwartale tego roku napawają optymizmem, chociaż różnią się w odniesieniu do poszczególnych obszarów sektora nieruchomości – komentują eksperci portalu Nieruchomosci-online.pl. - W ocenie biur i agentów okres od kwietnia do czerwca był dobry. Oswojono się z pandemią, rynek dość szybko dostosował się do dynamicznie zmieniających się i coraz bardziej wymagających warunków. Pośrednicy przewidują, że trzeci kwartał będzie równie dobry.

Działki wciąż na fali

-Wśród ośmiu segmentów rynku, które uwzględniało badanie, najwyższą wartość w II kwartale osiągnęły działki budowlane na sprzedaż (ponad 75 pkt). Oznacza to, że pośrednicy widzą największy potencjał właśnie w tym segmencie rynku nieruchomości – mówią przedstawiciele serwisu.

- Obserwując liczbę kontaktów z ogłoszeniodawcami na naszym portalu, można powiedzieć, że działki budzą największe zainteresowanie wśród poszukujących nieruchomości – podkreśla Alicja Palińska z działu analiz portalu Nieruchomosci-online.pl. - To zainteresowanie nie słabnie od kwietnia 2020 r., a w II kwartale 2021 r. nawet przerosło zainteresowanie mieszkaniami. Ponad 85 proc. ankietowanych potwierdziło, że popyt na działki w ciągu ostatniego kwartału wzrósł. Według podobnej grupy (77 proc.), zainteresowanie zakupem własnej ziemi nie minie też w III kwartale. Przy jednoczesnym największym prognozowanym spadku podaży ofert w tym segmencie rynku, może to skutkować dalszym wzrostem cen (prognozuje tak prawie 82 proc. pośredników) - dodaje Alicja Palińska.

Domy i mieszkania

Nieco gorzej oceniono perspektywy dotyczące sprzedaży domów i mieszkań. - Wskaźnik wyniósł ponad 69 pkt, jednak na tej podstawie i tak można stwierdzić, że również dla tych segmentów rynku pośrednicy przewidują optymistyczny scenariusz – podkreślają przedstawiciele portalu. - W odniesieniu do sprzedaży kawalerek wskaźnik nastroju pośredników również osiągnął wysoki poziom (67,5 pkt) co oznacza, że respondenci widzą stosunkowo duże możliwości rozwoju tego segmentu rynku. Podsumowując, badania wskazuje, że sprzedaż działek, domów i mieszkań w kolejnym kwartale utrzyma się na wysokim poziomie z potencjałem do jeszcze bardziej dynamicznego wzrostu.

Ile żyje oferta

- Ciekawe wnioski wynikają też z odpowiedzi na pytanie: „Jaki jest średni czas życia oferty nieruchomości na sprzedaż od momentu jej upublicznienia do dokonania transakcji?". W przypadku mieszkań oferty znikają z rynku stosunkowo szybko, bo średni czas życia oferty - maksymalnie do trzech miesięcy - wskazało ponad 70 proc. respondentów. Według kolejnych niemal 24 proc. badanych mieszkania znajdują nowych nabywców średnio od trzech miesięcy do pół roku – wskazuje portal. - Jeszcze krócej w ofercie pozostają działki, bo w ostatnim roku sprzedawały się one średnio do trzech miesięcy – taki pogląd wyraziło ponad 63 proc. badanych, z czego ponad 23 proc. wskazało jako średni czas pozostawania oferty działek w sprzedaży do miesiąca. Nieco dłużej w ofercie pozostawały domy. Według dwóch trzecich respondentów średni czas życia oferty wyniósł do sześciu miesięcy, z czego grupa ponad 35 proc. ankietowanych określiła, że czas ten wyniósł do trzech miesięcy. Inaczej sytuacja wyglądała w segmencie budynków i lokali użytkowych. Jedynie 24,8 proc. badanych określiło przeciętny czas pozostawania oferty do sześciu miesięcy, niecałe 50 proc.- do roku.