Wyobraź sobie sytuację, w której jedno dziecko dokucza drugiemu. Gdy pierwsze dziecko uważa to za zabawę, drugie postrzega jako wrogie i reaguje agresywnym zachowaniem. Takie sytuacje zdarzają się cały czas. Pozostaje tajemnicą czemu jedno dziecko reaguje naturalnie, a drugie eskaluje agresję.

Zespół badawczy z Uniwersytetu w Iowa donosi, że zidentyfikował marker w mózgu związany z agresją u maluchów. Badanie przeprowadzono analizując fale mózgowe 153 maluchów w wieku od 2,5 do 3,5 lat. Wyniki mogą doprowadzić do zidentyfikowania na wczesnym etapie agresywnych zachowań i powstrzymanie ich przed okresem dojrzewania, kiedy stają się trudniejsze do opanowania.

Naukowcy określili związek pewnej fali mózgowej (P3), która jest statystycznie istotna dla agresywnych zachowań dzieci, z ich emocjonalnymi zachowaniami. Agresję dzieci z tym charakterystycznym zapisem fal mózgowych, potwierdzili rodzice maluchów. Efekt był jednakowy u chłopców i dziewczynek.

„Dowody sugerują, że wczesne interwencje i podejścia prewencyjne są bardziej skuteczne w ograniczaniu agresji niż interwencje ukierunkowane na agresję w późniejszym dzieciństwie lub w okresie dojrzewania, kiedy zachowanie jest bardziej zakorzenione i stabilne” - mówi Isaac Petersen, adiunkt w Katedrze Psychologii i Nauk o Mózgu na Uniwersytecie Iowa.