fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lotnictwo

Rozmowy Iran-Ukraina o zestrzelonym samolocie

Bloomberg
Konstruktywna była pierwsza runda rozmów Iran-Ukraina o zestrzelonym ukraińskim samolocie po starcie z Teheranu — podano w Kijowie.

- Rozmowy zakończyły się późnym wieczorem w piątek. Trwały 11 godzin. Generalnie były konstruktywne — oświadczył w wideobriefingu po spotkaniu z irańską delegacją minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba. Poinformował, że obie strony uzgodniły warunki następnego spotkania i że Kijów nie pozwoli nikomu przeciągać negocjacji. Urząd prokuratora generalnego podał nieco później, że następna runda odbędzie się w październiku.

- Oczywiście, jeśli negocjacje z Iranem nie zakończą się powodzeniem, wówczas wystąpimy do międzynarodowych sądów i nie mam absolutnie żadnych wątpliwości, że postawimy Iran przed wymiarem sprawiedliwości. Ale to jest plan B. Planem A są negocjacje z Iranem i rozwiązanie wszystkich tych kwestii i wypłata odszkodowania. Widzieliśmy, że Iran jest gotowy do poważnych i rzeczowych rozmów — cytuje go Reuter.

Prezydent Wołodymyr Zelenski powiedział w lutym, że Ukraina nie jest zadowolona z wysokości odszkodowania, jaką Iran zaproponował rodzinom Ukraińców, którzy zginęli, a minister Kuleba stwierdził przed rozmowami, że Ukraina robi wszystko, by odszkodowania były jak najmiększe

Irańskie siły zbrojne zestrzeliły w styczniu omyłkowo biorąc go za amerykańską rakietę samolot B737 UIA ze 176 osobami, w tym 57 Kanadyjczykami na pokładzie. Wszyscy zginęli.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA