fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lotnictwo

Iran płaci (ile uważa) rodzinom za zestrzelony samolot

Miejsce katastrofy ukraińskiego samolotu
Bloomberg
Rząd Iranu przeznaczył po 150 tys. dolarów dla rodzin każdej ze 176 ofiar ukraińskiego samolotu zestrzelonego omyłkowo w styczniu — podała oficjalna agencja prasowa IRNA, a za nią Reuter.

Według IRNA, „rząd zatwierdził przekazanie możliwie jak najszybciej po 150 tys. dolarów albo równoważną sumę w euro rodzinom ofiar katastrofy ukraińskiego samolotu”.

Władze ukraińskie uznały postępowanie Iranu za nie do przyjęcia, stwierdziły, że wysokość odszkodowania powinna być wynegocjowana i zażądały postawienia winnych przed wymiarem sprawiedliwości. Według ukraińskiego MSZ, odszkodowanie należałoby ustalić w rozmowach biorąc pod uwagę praktykę międzynarodową, po ustaleniu przyczyn tragedii i postawić winnych przed sądem. — Strona ukraińska oczekuje od Iranu wstępnego raportu technicznego o okolicznościach zestrzelenia samolotu — stwierdził rzecznik MSZ, Oleh Nikolenko i dodał, że Iran ma jeszcze wdrożyć wcześniejsze uzgodnienia, bez podania szczegółów. — Ta sytuacja jest szczególnie nie do przyjęcia, bo mówimy o losie niewinnych ludzi — stwierdził.

Minister spraw zagranicznych Kanady, Francois-Philippe Champagne dodał w emajlowym komunikacie, że negocjacje w sprawie odszkodowań są najlepszą dostępną drogą pociągnięcia Iranu do odpowiedzialności za swe czyny.

Irański minister transportu Mohammad Eslami powiedział w publicznej telewizji, że końcowy raport o katastrofie został wysłany do krajów uczestniczących w śledztwie. Rzecznik amerykańskiego urzędu bezpieczeństwa transportu (NTSB) potwierdził otrzymanie wstępnego raportu z Iranu. Przewodnicząca podobnego urzędu w Kanadzie, Kathy Fox poinformowała, że jej urząd nie będzie mieć dostępu do raportu, dopóki nie będzie w ostatecznej formie.

Rzecznik irańskiego MSZ, Saeed Khatibzadeh poinformował, że akt oskarżenia „wobec tych, których niedbalstwo doprowadziło do wypadku” zostanie ogłoszony za niecały miesiąc — podała półoficjalna agencja prasowa Fars.

Irańskie siły zbrojne zestrzeliły 8 stycznia omyłkowo biorąc go za amerykańską rakietę tuż po starcie z Teheranu samolot B737 UIA, ze 176 osobami, w tym 57 Kanadyjczykami na pokładzie. Wszyscy zginęli.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA