fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lekarze i pielęgniarki

Zmiany w księgowości placówek leczniczych

Fotolia.com
Szykują się zmiany w księgowości placówek leczniczych. Nowy standard rachunku kosztów zmusi je do zmiany sposobu sprawozdawania kosztów.

Od 1 stycznia 2020 r. miało obowiązywać rozporządzenie z 8 lipca 2015 r. w sprawie standardu rachunku kosztów, jakie lecznice sprawozdają do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT). Przepisy trzeba będzie jednak poprawić. To na podstawie tych danych Agencja oblicza rzeczywiste koszty leczenia pacjenta w ramach tzw. jednorodnych grup pacjentów (JGP), służących do rozliczania procedur medycznych, i wydatki, jakie placówka ponosi na pojedynczego chorego.

Dziś dane te są niedokładne, bo przy braku jednolitego standardu każda lecznica sprawozdaje je inaczej, według schematu właściwego dla stosowanych przez nią narzędzi informatycznych. To sprawia, że wiele świadczeń wciąż pozostaje sporo niedoszacowanych i szpital musi do nich dokładać, a niektóre – przeszacowane.

Okazało się jednak, że rozporządzenia sprzed czterech lat nie da się wprowadzić w obecnym brzmieniu i resort zdrowia postanowił je znowelizować. AOTMiT opracowała właśnie zalecenia, które pomogą tego dokonać. Opracował je zespół ekspertów i pracowników Agencji powołany przez prezesa AOTMiT dr. Romana Topora-Mądrego, m.in. na podstawie wyników pilotażu prowadzonego w szpitalach od stycznia tego roku.

Nowy standard rachunku kosztów sprawi, że Agencja będzie mogła korzystać z jednolitych danych, co znacznie ułatwi prace nad retaryfikacją świadczeń zdrowotnych, a szpitale będą mogły porównać wyniki i wydatki z innymi placówkami.

Retaryfikacja świadczeń jest jednym z priorytetów ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, który na początku 2018 r. powołał specjalny zespół mający na nowo wycenić koszty wielu procedur leczniczych. Jak mówił, dziś tylko ok. 20 proc. JGP wycenionych jest prawidłowo. Nowe wyceny miały być znane już w styczniu 2019 r. Tak się nie stało, również przez brak jednolitego standardu kosztów.

Zalecenia AOTMiT mają posłużyć do nowelizacji rozporządzenia, a nowy standard miałby obowiązywać za trzy lata.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA