fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lekarze i pielęgniarki

Kiedy lekarz w trakcie specjalizacji może odbywać samodzielny dyżur na SOR

123RF
Lekarz w trakcie specjalizacji samodzielny dyżur na SOR będzie mógł odbyć dopiero po roku szkolenia. Po roku będzie go też można wykazać w umowie z NFZ, co zachęci szpitale do szkolenia kadr.

Nowe zasady stażu podyplomowego i szkolenia specjalizacyjnego znalazły się w projekcie nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Przygotowuje go ministerialny zespół kierowany przez Jarosława Bilińskiego z Porozumienia Rezydentów OZZL (PR OZZL).

Trzynastomiesięczny staż podyplomowy ma być praktyczniejszy i spersonalizowany – poza programem obowiązkowym młody lekarz wybierze oddziały, na których będzie się szkolił. To ułatwi mu wybór specjalizacji. Resort chce też uprościć zasady naboru. Nowe przepisy zwiększą dostęp do miejsc rezydenckich w innych województwach, co ma służyć transparentności.

Ministerstwo chce też zagwarantować rezydentom bezpieczeństwo dyżurowania i przeciwdziałać rzucaniu na głęboką wodę już w pierwszych miesiącach rezydentury, np. gdy z powodu braku kadry rezydent samodzielnie dyżuruje na szpitalnym oddziale ratunkowym.

– Oficjalnie nikt tego nie przyzna, ale mamy skargi od lekarzy, którzy są sami zostawiani na izbie przyjęć albo którym każe się dyżurować bez nadzoru specjalisty w miejscu, w którym łatwo popełnić błąd – mówi Damian Patecki z PR OZZL.

Z informacji związku wynika, że najgorzej jest w szpitalach powiatowych. Tam młodzi lekarze dyżurują sami, i to przez kilka dni z rzędu.

– Przepis, który gwarantuje rezydentom pierwszego roku możliwość nieuczestniczenia w dyżurach, ma być ochroną przed placówkami, które narażają zarówno pacjenta, jak i lekarza – tłumaczy.

Projekt przewiduje też, że szpital będzie mógł wykazać w umowie z NFZ rezydenta danej specjalizacji już od drugiego roku. To sprawi, że placówkom zacznie się opłacać zatrudnianie, a przez to i szkolenie lekarzy.

Etap legislacyjny: konsultacje wewnętrzne

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA