fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konsumenci

Bon Turystyczny nie tylko na wakacje z noclegiem, ale także wycieczkę i półkolonie

Adobe Stock
500 zł sfinansuje nie tylko wyjazd z noclegiem, ale także jednodniową wycieczkę czy zorganizowaną opiekę z atrakcjami blisko domu.

Polski Bon Turystyczny nie przepadł. Wszyscy, którzy mają już prawo do świadczenia wychowawczego albo nabędą je do końca 2021 r., wciąż mogą go aktywować.

Środków z bonu turystycznego nie starczy ani na kolonie, ani na wczasy z rodzicami. Do wypoczynku trzeba będzie dopłacić. Za 500 zł można natomiast wykupić półkolonie lub opłacić nawet kilka wycieczek jednodniowych z biletami wstępu do muzeów, skansenów lub parków rozrywki. W tym roku to już zgodne z prawem.

Czytaj także:

Bonu na wakacje dziecka nie można spieniężyć

Bon Turystyczny: jak ustrzec się fikcyjnych kwater

Bon Turystyczny - lepiej nie czekać z aktywacją

Niezależnie od dochodu

Polski Bon Turystyczny wynosi jednorazowo 500 zł na każde dziecko do 18. roku życia. Na dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności można otrzymać więcej – w sumie 1000 zł. Bony przysługują niezależnie od sytuacji majątkowej tak jak 500+. Są wolne od podatku i nie wlicza się ich do wysokości dochodu.

Katalog obiektów turystycznych, które pozwalają na skorzystanie z bonu, jest dostępny na stronie https://bonturystyczny.polska.travel/lista-podmiotow. Przygotowanie listy koordynuje Polska Organizacja Turystyczna.

W zeszłym roku świadczenie dotyczyło noclegów w obiektach turystycznych oraz imprez turystycznych z minimum jednym noclegiem, organizowanych przez operatorów turystycznych lub organizacje pożytku publicznego.

Dzięki styczniowej nowelizacji ustawy Polski Bon Turystyczny może także służyć do opłacania jednodniowych wycieczek czy półkolonii (w zależności od ich programu).

Od końca stycznia operatorzy turystyczni i organizacje pożytku publicznego mogą bowiem kompletować pakiety usług, włączając w nie np. usługi przewodnickie zarówno w miastach, jak i na górskich szlakach, przejazdy autokarem, zwiedzanie muzeów, galerii i skansenów, rejsy statkiem czy zajęcia rekreacyjne.

Tylko w Polsce

Ważne jest, żeby usługi turystyczne lub hotelarskie były świadczone w Polsce. Jeśli impreza obejmie jakiś zagraniczny element, np. poza zwiedzaniem Krakowa i Wieliczki, także oprowadzanie po Pradze, nie będzie można skorzystać z bonu. Ma on bowiem wspomagać wyłącznie polską branżę turystyczną. Nie można go również wykorzystać w portalach rezerwacyjnych.

Bonem można płacić wielokrotnie, aż do wyczerpania puli 500 zł. Jeśli usługa hotelarska lub impreza turystyczna przekracza wartość bonu, brakującą część należy dopłacić z własnej kieszeni.

Usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne, za które płatność zostanie dokonana za pomocą bonu, mają być świadczone na rzecz dziecka, na które przyznano bon. Ważne, żeby uczestniczyło w imprezie, nawet gdy ze względu na wiek z jego udziałem nie wiąże się dodatkowa płatność.

Jeśli dana osoba ma więcej niż jedno dziecko, otrzyma jeden numer bonu, którego wartość będzie odpowiadać liczbie dzieci. Jeśli zatem ktoś ma troje dzieci, otrzyma bon w wysokości 1500 zł.

Ważność bonu

Bon jest ważny do końca marca 2022 r. Ważne jest, by do tego czasu zapłacić nim za wypoczynek. Sama impreza może się odbyć później.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał dotychczas ponad 1,5 mln bonów o łącznej wartości ponad 1,3 mld zł. Beneficjenci wykonali nimi ponad 480 tys. płatności na łączną kwotę ok. 349 mln zł. Do tej pory zgłosiło się ponad 21,7 tys. podmiotów turystycznych i organizacji pożytku publicznego, które chcą świadczyć usługi, przyjmując opłatę w postaci bonu.

Jest więc z czego wybierać.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA