Katalonia

Niemcy: Sąd zgadza się na ekstradycję Puigdemonta

AFP
Niemiecki sąd w Szlezwiku-Holsztynie wydał decyzję o zgodzie na ekstradycję byłego premiera Katalonii, Carlesa Puigdemonta.

Sąd orzekł, że Puigdemont może zostać wydany, ale jedynie w sprawie, w której zarzuca się mu niewłaściwe użycie środków publicznych.

Z kolei zarzut uczestniczenia w rebelii, drugi zarzut stawiany Puigdemontowi przez Hiszpanię, według niemieckiego rządu nie może być podstawą do wydania decyzji o ekstradycji.

"Ekstradycja Puigdemonta za niewłaściwe wykorzystanie środków publicznych jest dopuszczalna; ekstradycja na podstawie zarzutów o rebelii jest niedopuszczalna" - głosi oświadczenie niemieckiego sądu.

Puidgemont został aresztowany po tym jak w marcu przekroczył granicę Danii z Niemcami, wracając do Brukseli z Finlandii.

Były premier Katalonii, którego administracja ogłosiła niepodległość kraju po nieuznanym przez władze Hiszpanii referendum niepodległościowym, w październiku 2017 roku uciekł do Brukseli.

Hiszpania chce go osądzić za rebelię przeciwko legalnym władzom państwa, poprzez zorganizowanie nielegalnego referendum ws. niepodległości.

Źródło: Al Jazeera, DPA

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL