fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zmiany w k.p.c.: pracodawca nie dowie się o pozwie pracownika

Fotolia.com
Sąd nie nada już biegu pozornym pozwom. Żadnych czynności nie musi też podejmować w razie oczywistej bezzasadności powództwa. O takim pozwie szef nawet się nie dowie.

Znowelizowana procedura cywilna zawiera wiele nowatorskich rozwiązań zapobiegających nadużyciu prawa procesowego. Dwa z nich umożliwiają sądom szybką ścieżkę zakończenia postępowania w sprawach, które bez głębszego zastanowienia można ocenić jako niemożliwe do uwzględnienia.

Ponieważ pracodawcy z reguły dysponują mniej lub bardziej fachową obsługą prawną, przypadki, kiedy to ich pozwy mogłyby podlegać tym regulacjom, będą należały do rzadkości. Niemniej warto wiedzieć o ich istnieniu.

Czytaj także: Zmiany w kodeksie pracy, które weszły w życie 7 września 2019 r.

Bywa, że pracownicy działający bez adwokata, pod wpływem subiektywnych przekonań czy rozżalenia po konflikcie z szefem, składają pozwy, które nie mają najmniejszych szans na uwzględnienie. Tego typu praktyki ułatwia zwolnienie od kosztów sądowych. Do 6 listopada 2019 r. nawet w takich przypadkach zawsze uruchamiana była cała machina sądowa skutkująca ciągiem pism i posiedzeń mających wyj...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA