fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Niższy etat nie może być powodem gorszego traktowania - wyrok TSUE

Adobe Stock
Prawo, które odmiennie traktuje pracowników zatrudnionych na czas określony w pełnym i niepełnym wymiarze, może być sprzeczne z prawem unijnym.

Tacy pracownicy mogą być traktowani odmiennie, jeżeli jest to uzasadnione obiektywnymi względami, co powinno być ustalone przez sądy krajowe. Takie wnioski wynikają z wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 3 października 2019 r. (C-274/18).

W czym problem

Sprawa dotyczyła pracownicy zatrudnionej na Uniwersytecie Medycznym w Wiedniu do prowadzenia badań naukowych. Pracowała na podstawie wielu umów na czas określony – zarówno w pełnym, jak i w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Czytaj też: Zakaz dyskryminacji niepełnoetatowca: bez uzasadnienia dla gorszego traktowania

Zgodnie z prawem austriackim dozwolone jest zawieranie kilku następujących po sobie umów o pracę na czas określony. Jednak łączny okres trwania kolejnych umów o pracę nie może przekroczyć 6 lat lub 8 lat w przypadku zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy. W wyjątkowych sytuacjach, jeżeli istnieje obiektywne uzasadnienie, możliwe jest wydłużenie tych okresów odpowiednio do 10 lub 12 l...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA