fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zmiany w procedurze cywilnej: mniej czasu na odwieszenie sprawy

Adobe Stock
Obecnie postępowanie w sądzie jest umarzane po trzech lub sześciu miesiącach od zawieszenia. Dotyczy to również spraw zawieszonych przed zmianą przepisów.

Zasadnicza część fundamentalnej zmiany procedury cywilnej zacznie obowiązywać od 7 listopada 2019 r. Jednak niektóre przepisy weszły w życie wcześniej. Należą do nich te, które zmieniły terminy, po jakich następuje umorzenie niektórych zawieszonych postępowań. Obowiązują one od 21 sierpnia 2019 r.

Zmiana przepisów dotyczy postępowań zawieszonych na zgodny wniosek stron oraz na podstawie art. 177 § 1 pkt 5 i 6 kodeksu postępowania cywilnego, czyli niektórych przypadków fakultatywnego zawieszenia z urzędu. Z praktyki sądowej wiadomo jednak, że najwięcej jest spraw zawieszonych na zgodny wniosek oraz wskutek niewykonania zarządzeń.

Umorzenie po sześciu miesiącach...

Zawieszenie postępowania na zgodny wniosek stron na podstawie art. 178 k.p.c. jest możliwe wyłącznie wtedy, gdy taką wolę wyrazi zarówno pracownik, jak i pracodawca (lub inne strony występujące w procesie). Zwykle następuje to wtedy, gdy strony prowadzą negocjacje ugodowe lub przewidują inn...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA