Czy płeć ma wpływ na sposób zarządzania

Aby osiągnąć sukces zawodowy ważniejsze jest dopasowanie do kultury organizacyjnej oraz osobisty potencjał i reputacja. Płeć nie wpływa na sposób zarządzania – wynika z raportu „Obraz polskiego menedżera”.

Aktualizacja: 04.08.2018 10:08 Publikacja: 04.08.2018 07:45

Czy płeć ma wpływ na sposób zarządzania

Foto: AdobeStock

Przeprowadzone badania nie wykazały istotnych różnic w osobowości i stylu zarządzania menedżera kobiety i mężczyzny. Niezależnie od płci, polski menedżer jest bardzo dobrze wykształcony i ma wysokie kompetencje zawodowe. Osoby w tej grupie mają podobne ambicje i świadomie budują swoją karierę. Raport wskazuje, że kobiety i mężczyźni mają podobne zawodowe zdolności umysłowe i emocjonalne. Większość cech osobowości występuje zarówno u kobiet jak i u mężczyzn na tym samym poziomie.

Czytaj także: Kobiety na kierowniczych stanowiskach w firmach

Jakie różnice cech osobowości

Na podstawie kwestionariusza osobowości HPI zmierzono skalę stabilności, ambicji, towarzyskości, wrażliwości interpersonalnej, systematyczności, dociekliwości i otwartości na wiedzę. Mediana wyników badania pokazuje, że nieznaczne różnice występują jedynie na skali dociekliwości (skala odpowiada za wyobraźnię ciekawość i potencjał twórczy) i ambicji (inicjatywa, współzawodnictwo i potencjał twórczy). Mężczyźni na skali dociekliwości plasują się w grupie ok. 31 proc. a kobiety w ok. 26 proc..; natomiast na skali ambicji panowie plasują się w grupie w ok. 58 proc. a panie w grupie ok. 48 proc. Kobiety natomiast są bardziej otwarte na wiedzę, czyli są bardziej zorientowane na osiągnięcia oraz bycie na bieżąco w sprawach naukowych, biznesowych niż mężczyźni. Panowie na skali otwartości na wiedzę plasują się w grupie ok. 60 proc. a kobiety w grupie 73 proc.).

Motywatory a płeć

Na motywację ma przede wszystkim wpływa nasz wewnętrzny system wartości - nasze głębokie, ukryte „Ja". Badana grupa porusza się w podobnym środowisku więc wykazuje zbliżone wartości, preferencje i motywatory. Mediana wyników badania pokazuje, że mężczyźni nieco większą uwagę przywiązują do sfery finansowej (mężczyźni na skali finansów plasują się w grupie ok. 63 proc. a kobiety w ok. 45 proc.). Przywiązują również większą uwagę do statusu, osiągnięć i posiadania wpływu w otoczeniu zawodowym. Panowie plasują się w niej w okolicach 60 proc. Podczas, gdy panie są w ok. 45 proc. Kobiety zaś są nieznacznie wyżej na skali tradycji odpowiadającej za działania zgodne z obwiązującymi zasadami, czy regulaminem oraz za osobiste przekonania i poczucie obowiązku (mężczyźni są w grupie ok. 49 proc. a kobiety w grupie ok. 55 proc.). Kobiety przywiązują także większą uwagę do wyglądu przedmiotów i mają nieco bardziej intuicyjny niż mężczyźni styl podejmowania decyzji, dlatego na skali estetyki są w grupie ok. 60 proc. a mężczyzni nieco niżej - w grupie 48 proc..

Czytaj także: Nierówne wymagania dla kobiet i mężczyzn na kierowniczych stanowiskach firm prawniczych

Wykolejacze kariery polskich menedżerów

Wykolejacze to inaczej „ciemna strona osobowości", która ujawnia się, gdy działamy pod wpływem stresu, pod presją czasu lub nacisków z zewnątrz. To zachowania, które mogą osłabić naszą wydajność i stanąć nam na drodze do osiągnięcia sukcesów zawodowych. W neutralnych warunkach, podwyższone czynniki przy niektórych cechach osobowości mogą stanowić o jej mocnych stronach. Jednak, kiedy osoba jest zmęczona, czy zestresowana wówczas czynniki ryzyka mogą ograniczać efektywność i stawać na drodze do osiągania sukcesu w karierze, relacjach, edukacji i życiu osobistym. Do wykolejaczy kariery zaliczamy: labilność emocjonalną, podejrzliwość, zachowawczość, zamknięcie w sobie, nieelastyczność, arogancję, manipulowanie, teatralność, fantazjowanie, drobiazgowość i oportunizm. Mediana wyników badania pokazuje, że nieznaczne różnice u poszczególnych płci widać jedynie na skali arogancji, która odpowiada za pewność siebie, wyniosłość i zawyżone poczucie własnej wartości. Mężczyźni na tej skali są w okolicach 77 proc., podczas gdy kobiety są w grupie 55 proc.. Natomiast panie są nieco wyżej na skali zachowawczości, co oznacza, że w sytuacjach stresowych częściej starają się unikać ryzyka, wolniej podejmują decyzje i mogą być nieasertywne (mężczyźni są w ok. 69 proc. a kobiety w ok. 77 proc.).

Rekrutacja menedżerów to duże wyzwanie dla osób odpowiadających za zasoby ludzkie w firmie. Badania pokazują, że osoby które odnoszą sukces w jednej firmie niekoniecznie będą odnosiły je w kolejnej. Potrzebne są zatem skuteczne narzędzia, które zweryfikują nie tylko kompetencje techniczne, ale również osobowość kandydata i sprawdzą, czy dana osoba podoła wyzwaniu i odniesie sukces w organizacji. Firma Assessment Systems Poland przebadała 3542 polskich, czynnych zawodowo menedżerów, którzy pracują w średnich i dużych firmach o polskim i międzynarodowym kapitale. Są to osoby wykształcone, o bardzo wysokich kwalifikacjach zawodowych, podobnych kompetencjach, skupione na karierze zawodowej i obracające się w podobnych kręgach.

Magdalena Giryn, country manager, Assessment Systems Poland

Przeprowadzone badania nie wykazały istotnych różnic w osobowości i stylu zarządzania menedżera kobiety i mężczyzny. Niezależnie od płci, polski menedżer jest bardzo dobrze wykształcony i ma wysokie kompetencje zawodowe. Osoby w tej grupie mają podobne ambicje i świadomie budują swoją karierę. Raport wskazuje, że kobiety i mężczyźni mają podobne zawodowe zdolności umysłowe i emocjonalne. Większość cech osobowości występuje zarówno u kobiet jak i u mężczyzn na tym samym poziomie.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP