fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zróżnicowanie pracowników związane z „dyskryminacyjną" cechą

Adobe Stock
Gdy jakiekolwiek zróżnicowanie pracowników jest związane z „dyskryminacyjną" cechą, zróżnicowanie to jest co do zasady niedopuszczalne. Odniesienie nie musi dotyczyć innych osób, pozbawionych dyskryminacyjnej cechy.

Rzecz jest to o raczej dziwnym wyroku, dotyczącym zresztą polskiego pracodawcy. Czasem sądy – nie tylko te wielkie, ale i te mniejsze – muszą wziąć na siebie ciężar wyjaśnienia przepisu z pozoru oczywistego w swoim przesłaniu i celu. Praktyka wykładni w poszczególnych krajach, a na pewno w Polsce, z wielkim trudem dopuszcza celowościową i funkcjonalną wykładnię przepisu. Taka wykładnia zawsze bowiem wymaga najpierw stwierdzenia – według ogólnie znanych reguł obowiązujących w tym zakresie – że znaczenie tekstu prawnego nie jest jasne.

Moim zdaniem tu zaczyna się prawdziwy kłopot. Nigdzie bowiem nie jest powiedziane, w stosunku do jakiej „jasności" odnosimy rozumienie tekstu. Może bowiem chodzić o jasność wyrwanego z kontekstu zdania, ale może przecież też chodzić o „jasność" w kontekście znaczenia całego aktu prawnego.

Czytaj także:

Mobbing to nie dyskryminacja

Przebiegłość szpitala

Czasem samo zrozumienie stanu faktycznego nie ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA