fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kadry

Elastyczne formy pracy i dobra lokalizacja ważna dla pracowników

Adobe Stock
83 proc. pracowników twierdzi, że mając do wyboru dwie podobne oferty pracy, zdecydują się na taką, która daje elastyczność i dogodną lokalizację biura.

Tak wynika z najnowszego badania IWG, w którym udział wzięło 15 tys. respondentów z 80 krajów. Ponad połowa ankietowanych twierdzi, że możliwość korzystania z elastycznych form pracy – która dla większości ankietowanych oznacza możliwość wyboru i zmiany lokalizacji biura – jest dla nich ważniejsza niż praca dla firmy cieszącej się prestiżem. W rezultacie, w ciągu ostatnich 10 lat, 85 proc. firm na całym świecie zaczęło wdrażać nową politykę elastycznych przestrzeni do pracy. Nowe badania sugerują, że firmy w Zurychu czy Szwajcarii, które nie dają pracownikom możliwości wyboru lokalizacji biura, ryzykują utratę najlepszych ludzi.

IWG, największy na świecie operator elastycznych przestrzeni do pracy, od 10 lat prowadzi badania na temat przestrzeni do pracy. Z najnowszej edycji wynika, że 83 proc. respondentów w pierwszej kolejności wybrałoby firmę oferującą pracownikom elastyczną pracę. Prawie 1/3 badanych (28 proc.) ocenia taki pozapłacowy benefit wyżej niż bonus w postaci dodatkowych, płatnych wakacji. W związku z tym nie wydaje się zaskakujące, że 75 proc. z 15 tys. respondentów z 80 krajów na całym świecie uważa, że elastyczna forma pracy stała się nowym standardem. W rezultacie w ciągu ostatnich 10 lat 85 proc. firm wprowadziło elastyczną politykę dotyczącą obszaru roboczego lub planuje ją wdrożyć.

Według najnowszego raportu JLL sektor flex – elastycznych przestrzeni do pracy (biur serwisowanych, coworkingowych i hybrydowych) urósł w Europie ponad dwukrotnie od 2014 r. i może rozwijać się w tempie nawet 30 proc. rocznie w ciągu najbliższych pięciu lat (JLL Disruption or Distraction).

W praktyce jednak nie wszystkie firmy są gotowe przyjąć tę koncepcję. 60 proc. ankietowanych twierdzi, że głęboko zakorzeniona stacjonarna kultura pracy stanowi barierę przed wdrożeniem tego rozwiązania. Ponad 1/3 (41 proc.) twierdzi, że największą przeszkodą jest właśnie obawa przed tym, jak elastyczna polityka pracy może wpłynąć na ogólną kulturę firmy.

Mark Dixon, Dyrektor Zarządzający oraz założyciel IWG, wyjaśnia: Nasze zeszłoroczne badanie na temat przestrzeni roboczej mówiło, że elastyczne formy pracy stają się trendem. Ku naszemu zaskoczeniu, tegoroczne dane pokazały, że benefit pracy w takim systemie jest przez wielu uważany za nowy standard oraz wyznacznik firmy, która poważnie myśli o produktywności, rozwoju oraz o byciu ważnym graczem na rynku, na którym trwa nieustanna walka o najlepszego pracownika. Już teraz połowa wszystkich naszych respondentów twierdzi, że pracuje poza główną lokalizacją biura przez co najmniej połowę tygodnia.

- Sekretem sukcesu idei elastycznych przestrzeni do pracy IWG jest dostęp do ponad 3 tys. biur na całym świecie. Oznacza to, że nasz pracownik będący czy to w delegacji, czy w miejscu zamieszkania, zawsze może mieć swoje biuro na wyciągnięcie ręki. Poza tym, przed przedsiębiorstwami na całym świecie stoi wiele wyzwań. Jednym z nich jest potrzeba bycia gotowym na nieustające zmiany i potrzeby rynku. Nie bez powodu elastyczne biura serwisowane już od jakiegoś czasu są narzędziem w rękach ekspertów ds. zarządzania ryzykiem. Jest to narzędzie wykorzystywane do zmniejszenia nakładów kapitałowych czy kosztów operacyjnych. Nasze badania pokazują, że firmy, które nie rozważały do tej pory finansowych i strategicznych korzyści płynących z elastycznych przestrzeni do pracy, powinny zrobić to teraz. W przeciwnym razie narażone są zarówno na ograniczenie kontaktu z konkurencją, jak i dyskwalifikację w grze o najlepszego pracownika. – dodaje Dyrektor Generalny IWG na Polskę Rafał Gabteni.

Przyciągnąć i zatrzymać

Wyniki pokazują, że 71 proc. firm uważa, iż oferowanie dostępu do elastycznych form pracy pomaga im zwiększyć liczbę talentów. 1/3 pracowników twierdzi zaś, że benefit ten jest ważniejszy niż otrzymanie potencjalnego awansu. 77 proc. firm wykorzystuje politykę elastycznych form pracy w walce o najlepszego pracownika.

Być może jest to odpowiedź na obecne czasy, w których coraz częściej pracownikowi brakuje balansu między życiem zawodowym i prywatnym. Elastyczna praca poprawia tę równowagę o 78 proc. Badania pokazują, że ta forma dodatkowo wspiera integrację środowiska zawodowego, jest jednym z bardziej pożądanych benefitów przez pracujących rodziców oraz sprawdza się jako idealna forma pracy dla osób cierpiących na stres lub zmagających się z problemami zdrowia psychicznego.

Na ratunek produktywności

Elastyczność nie tylko sprawia, że pracownicy stają się szczęśliwsi i zdrowsi, ale również zwiększa ich produktywność. 85 proc. przedsiębiorstw potwierdza, że dzięki wprowadzonej nowej polityce elastyczności wzrosła produktywność w ich firmie. Co więcej, 2/3 ankietowanych (67 proc.) zgłosiło co najmniej 21-proc. poprawę wydajności w wyniku elastycznej pracy. Wyniki te nabierają na znaczeniu zwłaszcza w obliczu obwieszczenia ONZ, który donosi o globalnym spadku produktywności jako jednej z najważniejszych cech światowej gospodarki w ostatnich latach (https://www.un.org/development/desa/dpad/publication/development-issues-no-11-the-slowdown-in-productivity-growth-a-view-from-international-trade/).

Przygotowani na wszystko

Umiejętność szybkiego reagowania na otoczenie rynkowe oraz optymalizacja kosztów to najczęstsze priorytety, które stawiają sobie przedsiębiorstwa w tych niepewnych czasach. 55 proc. badanych firm stwierdziło, że w 2019 r. chce być lepiej przygotowanych na podejmowanie szybkich decyzji, a ponad 1/3 chce rozszerzyć swoją działalność na skalę międzynarodową. W tym celu 64 proc. ankietowanych wybrało elastyczne przestrzenie do pracy, wierząc, że przyspiesza to rozwój na obcych rynkach. W ocenie 66 proc. z nich taka forma ogranicza ryzyko związanej z najmem określonej powierzchni biurowej. Dla 65 proc. firm to sposób na zmniejszenie wydatków kapitałowych i operacyjnych. Ta sama liczba respondentów zdecydowała się na elastyczne formy pracy w celu ograniczenia ryzyka biznesowego i konsolidacji swojego portfolio.

Nie dla długich dojazdów do pracy

Dwie piąte osób na całym świecie postrzega dojazdy do pracy jako najgorszą część swojego dnia (40 proc.). Co ciekawe, ponad połowa z nich uważa, że za sprawą elastycznych przestrzeni do pracy, w ciągu 10 lat problem ten może już nie istnieć.

Rośnie niezadowolenie z powodu długości oraz jakości dojazdu do pracy – według badania jeden na pięciu respondentów (22 proc.) „regularnie spóźnia się" z powodu korków. Prawie połowa pracowników (48 proc.) pracuje podczas dojazdów do pracy, w wyniku czego prawie połowa z nich (42 proc.) uważa, że oficjalne godziny pracy powinny obejmować czas dojazdu do ich firmy, ponieważ nie stanowi to „czasu wolnego" w ich rozumieniu.

Nowy standard

Dla wielu pracodawców i pracowników elastyczna forma pracy stała się dziś normą. Połowa ankietowanych twierdzi, że pracuje poza siedzibą swojej firmy przez przynajmniej połowę tygodnia, dla 70 proc. z nich możliwość wyboru lokalizacji swojego biura jest kluczowa przy wyborze nowego miejsca zatrudnienia. Dla samego pracodawcy elastyczny model pracy jest rozwiązaniem, które z jednej strony pomaga w rekrutacji najlepszych na rynku talentów, z drugiej – podnosi produktywność już zatrudnionych osób, a do tego pozwala szybko reagować na niezależne od niego uwarunkowania na rynku.

Biuro Prasowe IWG

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA