Inne sporty

27. Bieg po Plaży w Jarosławcu: Przeszkadzał wiatr na plaży

Bieg po plaży w Jarosławcu
materiały prasowe
27. Bieg po Plaży w Jarosławcu, jedną z najważniejszych rund Ligi Festiwalu Biegowego w Krynicy-Zdroju, wygrali Ukrainiec Roman Romanienko i Polka Ewelina Paprocka.

W Jarosławcu na początku lipca zwykle żar leje się z nieba. Wtedy właśnie na starcie w samo południe stają biegacze. Nie dość, że do pokonania mają 15 km, to część trasy wiedzie po plaży. Tym razem jednak było inaczej. Biegaczy nie dopingowały roznegliżowane tłumy, tylko ludzie w bluzach z kapturami.

16 stopni to jak na lipiec wymarzona temperatura do biegania. – Dobrze, że nie pada, może jeszcze wiatr będzie sprzyjał – mówił Kazimierz Zagrębski, który w Jarosławcu startował po raz ósmy.

Wiatr jednak na całym 5-kilometrowym odcinku plaży wiał w twarz biegnącym. To sprawiło, że nie udało się pobić rekordu trasy. Zwycięzcy Ukaińcowi Romanowi Romanience zabrakło do tego ponad trzech minut, na pokonanie 15 km potrzebował 50 minut i siedmiu sekund. Drugi był Polak Tomasz Grycko (50.17), a trzeci Kenijczyk Joseph Mutwanthei (50.48).

Wśród pań triumfowała ubiegłoroczna zwyciężczyni Ewelina Paprocka (59.01), przed Dominiką Nowakowską (1:00.42) i Wiolettą Paduszyńską (1:01.06).

Do Jarosławca przyjechała też Wanda Panfil. Mistrzyni świata w maratonie wystartowała w biegu samorządowców o Bursztyn Jarosławca i bezapelacyjnie wygrała. – 15 km, w tym odcinek po plaży, to byłoby dla mnie zdecydowanie za dużo. Wciąż ruszam się dla zdrowia, ale jeśli biegam, to w imprezach do 10 km – mówiła Wanda Panfil.

Bieg po Plaży to poza imprezą główną także biegi dla młodzieży (osiem dystansów), m.in. 1000-metrowy bieg Podziel się Życiem w ramach akcji „Tak dla transplantacji" z udziałem osób po przeszczepach i gości.

Bieg główny to część prestiżowej Ligi Festiwalu Biegowego, cyklu składającego się z ponad 50 imprez w całym kraju w trzech kategoriach: „Najlepszy maratończyk", „Najlepszy biegacz 5-10-15 km" oraz „Najlepszy góral". Finał Ligi zaplanowano tradycyjnie podczas Festiwalu Biegowego w Krynicy-Zdroju (8–10 września).

Trzydniowe święto biegania w uzdrowisku to ponad 30 konkurencji. Każdy znajdzie dla siebie dystans. Organizatorzy zaplanowali biegi od 300 m do 100 km. Najbardziej popularne to górski Bieg 7 Dolin (od 17 do 100 km) i uliczna Życiowa Dziesiątka, czyli najszybszy bieg na 10 km w Polsce.

Zapisy trwają. Szczegóły w portalu biegowym: www.FestiwalBiegowy.pl.

Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL