fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Uroczystości ku czci Żołnierzy Wyklętych

Uczestnicy ubiegłorocznej edycji biegu "Tropem Wilczym"
materiały prasowe
W Warszawie odbędzie się dziś Apel Pamięci ku czci Żołnierzy Wyklętych, a jutro w wielu miastach piąta edycja biegu „Tropem Wilczym".

W najbliższą środę przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które upamiętnia żołnierzy tzw. Drugiej Konspiracji, którzy walczyli o suwerenność Polski, a wielu z nich zostało później zamordowany przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa.

Dziś w samo południe na Cmentarzu Bródnowskim, przy kwaterze 45N, pod pomnikiem więźniów politycznych straconych w latach 1944-1956 odbędzie się Apel Pamięci z honorową asystą Wojska Polskiego.

Uroczystości organizuje Stowarzyszenie Solidarni2010 oraz Towarzystwo Miłośników Polskiej Kultury i Tradycji oraz Grupa Historyczna Niepodległość, a patronat honorowy objął prezydent Andrzej Duda.

W niedzielę, w samo południe już po raz piąty odbędzie się „Tropem Wilczym" – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Weźmie w nich udział 60 tys. osób w 240 miejscowościach w kraju i za granicą, bo do projektu przyłączyły się również Polacy w Australii, USA, Wielkiej Brytanii, czy Ukrainie.

- Celem tej rozrastającej się od 2013 roku inicjatywy jest uczczenie pamięci Żołnierzy Niezłomnych oraz edukacja w zakresie tego tematu. Jak co roku wybrano dziesięciu bohaterów, których życiorysy przybliżone będą w materiałach edukacyjnych, zamieszczonych w pakietach startowych - tłumaczą organizatorzy z fundacji "Wolność i Demokracja".

W Markach pod Warszawą podczas biegu będą zbierane pieniądze na leczenie 2,5 -letniego Wojtusia Trzmiela, syna byłego dziennikarza „Rz", u którego zdiagnozowano stwardnienie guzowate i padaczkę lekooporną oraz autyzm atypowy.

Z kolei w środę główne uroczystości związane z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W południe w Pałacu Prezydenckim zostaną wręczone odznaczenia państwowe kombatantom i osobom pielęgnującym pamięć o bohaterach, a o godz. 18 na pl. Piłsudskiego w Warszawie, przy Grobie Nieznanego Żołnierza, odbędzie się uroczysty Apel Pamięci. Weźmie w nim udział prezydent Andrzej Duda.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA