fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Pożegnanie Kornela Morawieckiego. "Nigdy się nie złamał"

Twitter/Kancelaria Premiera
Lider Solidarności Walczącej spoczał dzisiaj na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Wcześniej hołd oddali mu najważniejsi przedstawiciele państwa.

- Dobrze pan się zasłużył Rzeczypospolitej. Pana służba jest doceniana. Z całego serca panu za nią dziękuję. Spoczywaj w pokoju, cześć Twojej pamięci! – tymi słowami prezydent Andrzej Duda żegnał Kornela Morawieckiego podczas uroczystości pogrzebowych w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

Kornel Morawiecki: Wolność trzeba było wywalczyć

W sobotę odbyły się główne uroczystości pogrzebowe Kornela Morawieckiego, opozycjonisty czasów PRL, fizyka, nauczyciela akademickiego, założyciela niepodległościowej organizacji Solidarność Walcząca, marszałka seniora Sejmu obecnej kadencji i kawalera Orderu Orła Białego. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 12.00 mszą świętą w Katedrze Polowej, a godzinie 15.00 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach odbyła się ceremonia pogrzebowa.

Uroczystości pogrzebowe zmarłego ojca premiera Mateusza Morawieckiego rozpoczęły się już w piątek, kiedy to w południe w Sali Kolumnowej Sejmu odbyła się ceremonia wystawienia trumny z ciałem zmarłego z udziałem najwyższych rangą urzędników państwowych. Sala Kolumnowa była dostępna dla wszystkich, którzy chcieli osobiście pożegnać Kornela Morawieckiego. W Sejmie wystawiono księgę kondolencyjną poświęconą pamięci zmarłego. O godzinie 19.00 w piątek trumna została w kondukcie przeniesiona do Katedry Polowej Wojska Polskiego, gdzie po godzinie 20.00 rozpoczęło się czuwanie.

- Kornel Morawiecki był jednym z ojców polskiej niepodległości - mówił Jarosław Kaczyński podczas mszy pogrzebowej przywódcy Solidarności Walczącej. Prezes PiS powiedział również, że gdy Morawiecki został marszałkiem seniorem Sejmu w Polsce, "zaczął się koniec postkomunizmu". Mateusz Morawiecki już podczas uroczystości na Powązkach podziękował Bogu za takiego ojca i wyznał: - Spierałem się z tobą, ale myślę, że miałeś rację. Uczyłeś mnie, czym jest Polska.

Liderowi Solidarności Walczącej hołd oddało wielu polityków opozycji. - Różniliśmy się, ale to był bardzo dobry człowiek. Kornel Morawiecki nigdy nie był żądny salonów, orderów. Ja się z nim mocno różniłem w kontekście poglądów politycznych, ale to był naprawdę bardzo dobry człowiek - mówił w programie Onet Opinie Paweł Kukiz, lider ruchu Kukiz’15, z list którego do Sejmu dostał się Kornel Morawiecki.

- Moja przyjaźń z Kornelem Morawieckim w latach 80. była elementem naszej wspólnej drogi do niepodległości, do wolnej Polski. Spotkaliśmy się w 1983 roku po raz pierwszy. Pamiętam to jak dziś, w lokalu konspiracyjnym. Miałem przyjemność pracować z nim być w konspiracji, współtworzyć struktury Solidarności Walczącej. Będę to zawsze pamiętał – wspominał Grzegorz Schetyna, który złożył wpis do księgi kondolencyjnej we Wrocławiu i podkreślił zasługi marszałka seniora dla odzyskania przez Polskę wolności.

Z kolei Janina Ochojska napisała na Twitterze: "Dzisiaj żegnamy Kornela Morawieckiego. Nie zapomnimy o jego zasługach dla ojczyzny, naszej wolności i godności. Niewielu ludzi jest zdolnych do odważnego poświęcenia się na rzecz wolności i niepodległości. Śp. Kornel Morawiecki był takim człowiekiem i wiele mu zawdzięczamy."

Kornel Morawiecki zmarł w poniedziałek po ciężkiej chorobie. Miał 78 lat.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA