fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

FBI w 1945 roku badało, czy Hitler uciekł do Argentyny

FBI
Odtajnione dokumenty FBI dowodzą, że amerykańska agencja badała pogłoski o przeżyciu Hitlera II wojny światowej, zaledwie pięć miesięcy po jego śmierci 30 kwietnia 1945 roku.

Amerykański wywiad otrzymał w 1945 roku informacje, jakoby przywódca III Rzeszy uciekł z Niemiec na pokładzie jednego z U-Bootów w ostatnich dniach wojny, gdy alianci szturmowali Berlin. Odtajnione akta FBI datowane są na 21 września 1945 roku - zaledwie kilka tygodni po tym, jak Japonia poddała się po zrzuceniu przez USA bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki, co oficjalnie uznawane jest za datę zakończenia II wojny światowej.

FBI badało, czy Hitler na pewno zastrzelił się w wieku 56 lat w swoim bunkrze 30 kwietnia 1945 roku. Śledztwo trafiło nawet na biurko samego szefa agencji - słynnego dyrektora Johna Edgara Hoovera.

Według akt, FBI otrzymało informację, jakoby Hitler przybył do Argentyny dwa i pół tygodnia po upadku Berlina. Razem z 50 innymi osobami (nazistowskimi urzędnikami i ich rodzinami) miał przybyć na pokładzie dwóch niemieckich U-Bootów, po czym Fuhrer miał być przewieziony konno do rancza u podnóża Andów. Informacje pochodziły ze źródła spotkanego przez agenta FBI w Hollywood. Źródło podało też nazwiska sześciu urzędników argentyńskich, którzy mieli zorganizować schronienie Hiltera.

Według tych doniesień, Hitler miał cierpieć na astmę i wrzody - i ogolił swoje słynne wąsy.

Urzędnicy FBI jednak stwierdzili, że "brak jest wystarczających informacji dla poparcia tej historii" i doszli do wniosku, że istnieje wątpliwość, czy źródło aby na pewno mówi prawdę. W raporcie stwierdzono, że na podstawie tych informacji nie jest możliwe wyśledzenie Hitlera.

Inne dochodzenia w sprawie możliwości przetrwania przez Hitlera II wojny światowej trwały aż do lat pięćdziesiątych. Na ogół koncentrowały się na Ameryce Południowej. Argentyna ukrywała niektórych nazistowskich zbrodniarzy wojennych, którzy używali tzw. "ratlines" - sieci zaplanowanych wcześniej dróg ewakuacji - aby uciec z III Rzeszy przed jej upadkiem. Zaledwie dwa lata temu w Buenos Aires odkryto ogromny zbiór nazistowskich artefaktów, w tym popiersie Hitlera.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA