Aresztowano asystenta polityka AfD. Miał szpiegować dla Chin

Policja aresztowała asystenta europosła skrajnie prawicowej partii Alternatywa dla Niemiec. Prokuratorzy twierdzą, że mężczyzna szpiegował na rzecz Chin.

Publikacja: 23.04.2024 11:27

Maximilian Krah, poseł do Parlamentu Europejskiego z ramienia AfD. Jego asystent miał przekazywać in

Maximilian Krah, poseł do Parlamentu Europejskiego z ramienia AfD. Jego asystent miał przekazywać informację chińskiemu wywiadowi

Foto: AFP

Niemieccy prokuratorzy poinformowali we wtorek, że policja aresztowała pracownika skrajnie prawicowej partii politycznej Alternatywa dla Niemiec (AfD) pod zarzutem szpiegostwa. 

Asystent europosła AfD wielokrotnie przekazywał informacje Chinom

W styczniu 2024 r. oskarżony miał wielokrotnie przekazywać swojemu zleceniodawcy informacje o negocjacjach i decyzjach w Parlamencie Europejskim. Rzekomo szpiegował również chińskich opozycjonistów w Niemczech.

Pracownik, nazywany przez niemieckie służby Jian G., był współpracownikiem kandydata AfD w wyborach do Parlamentu Europejskiego, Maximiliana Kraha.

Czytaj więcej

Skojarzenia z Moskwą nie służą Alternatywie dla Niemiec

Śledczy uważają, że podejrzany mógł przekazywać informacje na temat działań parlamentarnych chińskiemu Ministerstwu Bezpieczeństwa Państwowego (MSS).

Po zatrzymaniu mężczyzny przeprowadzono również przeszukanie jego mieszkania. "Jest  oskarżony o poważny przypadek pracy dla zagranicznych służb specjalnych" - przekazała niemiecka prokuratura.

Niemieckie media informują, że zatrzymany mężczyzna pracował dla Maximiliana Kraha od 2019 roku. Mieszka w Brukseli i Dreźnie. 

Niemcy aresztują pracownika Parlamentu Europejskiego w związku z oskarżeniami o szpiegowanie na rzecz Chin

Oskarżony stanie we wtorek przed sędzią śledczym Federalnego Trybunału Sprawiedliwości Niemiec. Sąd zdecyduje, czy zezwolić na tymczasowe aresztowanie.

Niemiecka minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser powiedziała, że zarzuty o szpiegostwo są "niezwykle poważne".

"Jeśli potwierdzi się, że wewnątrz Parlamentu Europejskiego doszło do szpiegostwa na rzecz chińskiego wywiadu, będzie to atak od wewnątrz na europejską demokrację" - przekazała.

Czytaj więcej

Kłopoty AfD w Niemczech. Spadek poparcia, niewykluczony wniosek o delegalizację

"Każdy, kto zatrudnia takiego pracownika, również ponosi odpowiedzialność" - dodała. "Ta sprawa musi zostać dokładnie wyjaśniona. Wszystkie powiązania i tło muszą zostać naświetlone".

Głos w tej sprawie zabrała również partia AfD. Stwierdzono, że zatrzymanie było „bardzo niepokojące”, ale z powodu braku dodatkowych informacji nie mogą komentować doniesień. 

Aresztowanie nastąpiło około tydzień po tym, jak kanclerz Niemiec Olaf Scholz udał się do Chin, aby naciskać na władze w Pekinie, aby zajęły twardsze stanowisko wobec inwazji Rosji na Ukrainę.

Niemieccy prokuratorzy poinformowali we wtorek, że policja aresztowała pracownika skrajnie prawicowej partii politycznej Alternatywa dla Niemiec (AfD) pod zarzutem szpiegostwa. 

Asystent europosła AfD wielokrotnie przekazywał informacje Chinom

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Donald Trump otrzyma głos swojej głównej rywalki. "Biden to katastrofa"
Polityka
To koniec rządów konserwatystów? Rishi Sunak ogłasza wybory w Wielkiej Brytanii
Polityka
Rozpad skrajnej prawicy w Unii Europejskiej. Le Pen odcina się od AfD
Polityka
Marine Le Pen odcina się od niemieckiego AfD. Powodem wypowiedzi o nazistach
Polityka
Irlandia, Hiszpania i Norwegia ogłoszą uznanie Palestyny jako państwa. Izrael reaguje