fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Finlandia nie ujawni współpracowników bezpieki z NRD

Siedziba Supo w Helsinkach
Ukas (Own work) [Public domain], via Wikimedia Commons
Fińska Supo, służba policyjna odpowiedzialna za bezpieczeństwo z kraju, nie ujawni jakie nazwiska znajdują się na liście współpracowników NRD-owskiej służby specjalnej Stasi. Na liście umieszczonych jest 18 osób - informuje serwis yle.fi.

Tzw. lista Tiitinena (od nazwiska ówczesnego szefa Supo) została przekazana fińskim służbom przez wywiad RFN w 1990 roku. Zawiera nazwiska 18 Finów, którzy w latach 1969-1990 nawiązali kontakt ze Stasi. Wywiad RFN wszedł w posiadanie tej listy po upadku Muru Berlińskiego.

Od 1990 roku lista jest tajna. W 2010 roku sąd administracyjny nakazał ujawnić listę na żądanie jednego z fińskich dziennikarzy, ale sąd wyższej instancji nakazał, by lista pozostała tajna.

Teraz o dostęp do listy poprosił Kimmo Elo, badacz który zbiera materiały na temat relacji między Finlandią a NRD w czasie Zimnej Wojny. Supo poinformowało jednak, że nie udostępni mu listy.

Zdaniem Supo ujawnienie nazwisk znajdujących się na liście zagrażałoby bezpieczeństwu narodowemu i współpracy Finlandii z zagranicznymi partnerami.

Źródło: yle.fi
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA