fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Rozmawiajmy o Niepodległej

materiały prasowe
Rusza program edukacyjny, którego trzon będzie stanowiła ogólnopolska debata nad kondycją polskiej niepodległości.

Patronat „Rz”

Ośrodek KARTA uruchomi 5 stycznia 2018 program „Nieskończenie Niepodległa”. Jego nazwa nawiązuje do znaku graficznego, którego pomysłodawcą jest jeden z najciekawszych polskich grafików Andrzej Pągowski – znaku nieskończoności jako symbolu trwałości Rzeczypospolitej.

Jarosław Gugała z Polsat News, który reprezentuje jednego z partnerów programu, zaznacza, że to inicjatywa obywatelska, apolityczna i edukacyjna. Jej celem jest ogólnopolska debata nad kondycją polskiej niepodległości, społeczeństwa i demokracji na przestrzeni ostatnich dziesięciu dekad. – Fundacja Ośrodka KARTA jest w stanie kierować realizacją szerokiego programu, dzięki doświadczeniu w dokumentowaniu i upowszechnianiu wiedzy o XX wieku. Podczas 35 lat swej działalności KARTA wypracowała unikatową metodę prezentacji historii: poprzez montaż fragmentów świadectw źródłowych – tak realizowany będzie cykl w „Rzeczpospolitej” oraz Księga Stulecia Niepodległości – zapowiada Zbigniew Gluza, twórca Ośrodka KARTA.

„Rzeczpospolita” jest jednym z partnerów tego projektu. Jak przypomina Michał Szułdrzyński, zastępca redaktora naczelnego dziennika, wynika to m.in. z faktu, że tytuł ten za dwa lata będzie obchodził 100-lecie powstania, a jego założycielem i pierwszym właścicielem był Ignacy Jan Paderewski, jeden z twórców państwa.

Program opiniotwórczej akcji „Nieskończenie Niepodległa” składa się z trzech części. Od stycznia do grudnia 2018 w „Rzeczpospolitej” w każdy piątek zostanie opublikowany jeden z 52 odcinków. Będą one powiązane z kampanią medialną prowadzoną przez telewizję Polsat News, Radio ZET oraz na portal Histmag.org. Pierwszy artykuł dotyczy 13. punktu deklaracji prezydenta USA Thomasa W. Wilsona wypowiedzianej przed Kongresem, a traktującego o odrodzeniu Polski.

Planowane są też działania lokalne popularyzujące wiedzę na temat niepodległości. We wrześniu 2018 r. zostanie wydana nakładem Ośrodka KARTA Księga Stulecia Niepodległości. To albumowa, dwuwoluminowa publikacja (w projekcie Andrzeja Pągowskiego i Magdaleny Błażków), przedstawiająca 60 tematów związanych z niepodległością. W publikacji tej przedstawiona zostanie historia Polski w okresie od stycznia 1918 do maja 2018. Metodą montażu świadectw – chronologicznej kompozycji fragmentów źródeł historycznych – zaprezentowane zostaną tematy ważne dla odzyskiwania, ustanawiania, wzmacniania, osłabiania, tracenia, planowania bytu niepodległego Polski.

Partnerami programu są: firma Kreacja PRO ANDRZEJ PĄGOWSKI odpowiedzialna za linię kreatywną programu z wykorzystaniem znaku, firma EDC Expert Direct Communication z Piotrkowa Trybunalskiego, odpowiedzialna za produkcję, dystrybucję i sprzedaż gadżetów promocyjnych z wykorzystaniem znaku, a także stworzenie strony internetowej programu www.nieskonczenieniepodlegla.pl. Za kampanię outdoorową akcji odpowiada firma Clear Channel Poland. Akcję wspierają także: Dom Towarowy Bracia Jabłkowscy, Dom Spotkań z Historią, Fundacja Lanckorońskich, Fundacja Teresy Sahakian, Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności/Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Kancelaria Prawna Gessel.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA