Amerykanie dają znać, że zależy im na układzie

Pojawiła się nadzieja na uniknięcie amerykańsko-chińskiej wojny handlowej. USA chcą, by Chiny podjęły działania prowadzące do zmniejszenia nierównowagi w wymianie między oboma krajami.

Aktualizacja: 27.03.2018 07:47 Publikacja: 26.03.2018 21:00

Amerykanie dają znać, że zależy im na układzie

Foto: Adobe Stock

– Prowadzimy bardzo produktywne rozmowy z Chińczykami. Mam ostrożną nadzieję, że zdołamy osiągnąć z nimi porozumienie – stwierdził w wywiadzie dla Fox News Steven Mnuchin, amerykański sekretarz skarbu. Jego wypowiedź dała inwestorom nadzieję, że amerykańsko-chińskiej wojny handlowej da się uniknąć, i przyczyniła się w poniedziałek do lekkich zwyżek na europejskich giełdach.

Ryzyko wojny handlowej poważnie wzrosło, po tym jak w czwartek prezydent USA Donald Trump podpisał dokument nakazujący jego administracji przygotowanie zestawu podwyżek ceł i innych restrykcji handlowych na chińskie produkty, których sprzedaje się w USA rocznie za 50–60 mld dol. Ma to być kara za masową kradzież amerykańskiej własności intelektualnej w Państwie Środka. Chiny odpowiedziały zapowiedzią podwyżek ceł na 128 produktów z USA, których roczny import do ChRL jest wart zaledwie 3 mld dol. Z przecieków wynika, że chiński rząd pracuje nad poszerzeniem tej listy, m.in. o samoloty pasażerskie i procesory komputerowe. Ze słów Mnuchina wynika jednak, że obie strony prowadzą rozmowy mające na celu uniknięcie głębszej konfrontacji.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Handel
Kończy się czas wielkich promocji w sklepach. Specjalne oferty w innych kanałach
Handel
Żabka szuka franczyzobiorców na ukraińskich portalach
Handel
Brexit uderza w import żywności. Brytyjczycy narzekają na nowe przepisy
Handel
Kanadyjski rząd chce ściągnąć dyskonty. Na liście właściciele Biedronki i Lidla
Handel
VAT uderzył, ceny rosną już mocniej niż w marcu