fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Nie tylko cena się liczy. Polacy częściej kupują uczciwe produkty

Zakupy
AdobeStock
Choć cena to dla większości główne kryterium wyboru, to coraz częściej Polacy są gotowi dopłacić za szczególne cechy, na przykład uczciwy zysk dla rolnika. Tylko Fairtrade zanotował ponad 80 proc. wzrostu w Polsce.

Efektów takiego podejścia konsumentów nie brakuje, Polacy wydali w 2020 r. ponad 500 mln zł za produkty z logo Fair Trade, które choć są droższe, to gwarantują większy zysk rolnikom, których los w dużej mierze zależą od wahań cen surowców na światowym rynku, sytuacji gospodarczej w regionie, a także warunków atmosferycznych. Wielu zmuszonych jest sprzedawać plony poniżej kosztów produkcji. Ruch Fairtrade powstał po to, by to zmienić. Oferuje rolnikom instrumenty finansowe pozwalające uzyskać uczciwą i stabilną cenę skupu plonów, dba o przestrzeganie praw człowieka i praw pracowniczych, a także ułatwia rolnikom gospodarkę rolną realizowaną z dbałością o środowisko naturalne.

Produkty powstałe w odpowiedzialny sposób są dostępne na sklepowych półkach także w Polsce. Można je poznać dzięki specjalnemu znakowi. Kupując je, konsumenci wspierają rolników - to głównie kawa, czekolada, owoce egzotyczne czy tekstylia z bawełny. W 2020 roku sprzedaż hurtowa netto produktów Fairtrade wzrosła o 84 proc. rok do roku do 541 mln zł. Wyroby czekoladowe stanowiły ponad 80 proc., kawa - 14 proc.

– W zaledwie 5 lat wartość sprzedaży takich produktów w Polsce wzrosła ponad 20-krotnie. Klienci mają do wyboru produkty spożywcze, ubrania i kosmetyki ze znakiem Fairtrade. Produkty są dostępne w wiodących sieciach handlowych, sklepach internetowych czy punktach gastronomicznych na stacjach benzynowych – mówi Tomasz Makowski z Fairtrade Polska.

– Firmy, które decydują się na dystrybucję produktów Fairtrade, nie tylko poszerzają ofertę handlową, ale także dają sygnał swoim klientom, że dołączają do grona firm dbających o swoje łańcuchy dostaw oraz o zrównoważony rozwój – dodaje.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA