fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma

Zmiana warty. Praktycznie o sukcesji w Twojej firmie - poradnik

Adobe Stock
Jak korzystać z nowych przepisów pozwalających na łagodne przekazanie firmy jednoosobowej kompetentnej osobie – to ambitny cel, jaki postawili sobie autorzy swego rodzaju poradnika „Zmiana warty. Praktycznie o sukcesji w Twojej firmie", wydanego przez PragmatIQ sp. z o.o.

Na książkę składają się 224 pytania z zakresu prawa spadkowego, podatków związanych z dziedziczeniem i co ważne w tej chwili – cały rozdział poświęcony dziedziczeniu firmy jednoosobowej,a więc zarejestrowanej w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Takich firm jest w Polsce 2,4 miliona. Kilkanaście procent z nich stoi przed niezbyt odległą i naturalną zmianą właściciela. A w tym segmencie działalności gospodarczej śmierć przedsiębiorcy jest dużym wstrząsem i często oznacza zamknięcie firmy. Łagodzeniu takich kryzysów służyć ma ustawa z 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym, która weszła w życie już 25 listopada 2018 r.

Kluczowym narzędziem tego łagodnego przejścia jest możliwość ustanowienia zarządcy sukcesyjnego albo jeszcze za życia spadkodawcy – przez niego, albo po jego śmierci – przez spadkobierców.

Prawo spadkowe nie jest łatwe, a przepisy o zarządzie sukcesyjnym jako nowe wymagają dokładnego poznania, by je stosować. Książka w przystępny sposób i w czytelnej formie, posiłkując się licznymi przykładami, pokazuje to prawo w praktycznym działaniu.

Książka porusza też kwestie podatkowe (zachęcają one do ustanawiania zarządu sukcesyjnego), ale też dziedziczenie spółek handlowych (udziałów). Powinna być pomocna zwłaszcza dla drobnych i średnich przedsiębiorców, dla ich małżonków (którzy przy spadkobraniu odgrywają dużą rolę, a zwykle są współwłaścicielami firmy) i najbliższych przedsiębiorcy, zwłaszcza gdy są zainteresowani kontynuowaniem rodzinnego biznesu. Dla nich może stanowić wademekum spadkobrania biznesu.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA