Jakie zasady działania funduszy unijnych w latach 2021–2027

Można już zapoznać się z unijnymi aktami, które w najbliższych latach będą wyznaczać sposoby wydatkowania środków unijnych, wskazując, jakiego rodzaju inwestycje i na jakich zasadach będą mogły być finansowane.

Aktualizacja: 18.07.2021 11:21 Publikacja: 18.07.2021 00:01

Jakie zasady działania funduszy unijnych w latach 2021–2027

Foto: Adobe Stock

Każdy tzw. okres programowania lub inaczej okres budżetowy przynosi ze sobą unijne akty prawne, które odnoszą się do funduszy, w tym: Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego czy też Funduszu Spójności. To właśnie ze środków tych funduszy w ostatnich kilkunastu latach sfinansowano w Polsce tysiące projektów. Od wielkich inwestycji infrastrukturalnych polegających na budowie autostrad, dróg ekspresowych, obwodnic miast, remontach sieci kolejowych, poprzez inwestycje realizowane przez przedsiębiorców (rozwój nowych produktów lub usług, prowadzenie badań, tworzenie nowych miejsc pracy, wymiana urządzeń na bardziej energooszczędne itp.), po małe projekty związane z potrzebami lokalnych instytucji lub organizacji. Korzystały przedszkola, szkoły, biblioteki. Remontowane były miejskie place, skwery i kościoły. Powstawały nowe szlaki turystyczne i rowerowe. Osoby bezrobotne zdobywały nowe umiejętności i kwalifikacje. Przykłady można by mnożyć.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił