fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Placówka dyplomatyczna Tajwanu w USA zmienia nazwę

stock.adobe.com
Tajwan poinformował w sobotę, że zmieni nazwę swojego przedstawicielstwa w USA, pełniącego de facto rolę ambasady Tajwanu w tym kraju. Jak zauważa AP dzieje się to w momencie, gdy relacje między Tajpej a Waszyngtonem są najlepsze od dziesięcioleci.

USA formalnie nie utrzymują relacji dyplomatycznych z Tajwanem od 1979 roku, czyli od momentu nawiązania relacji dyplomatycznych z Pekinem. Tajwan jest uznawany przez Chiny za zbuntowaną prowincję i nie utrzymują relacji z żadnym państwem, które uznaje Tajwan. W praktyce jednak Waszyngton utrzymuje bliskie stosunki z Tajwanem, dostarczając mu m.in. uzbrojenie.

Teraz przedstawicielstwo dyplomatyczne Tajwanu w USA zmieni nazwę z Rady Koordynacji ds. Stosunków Północnoamerykańskich na Radę Tajwanu ds. Stosunków z USA. Pojawienie się w nazwie słowa Tajwan wskazuje na to, że Tajpej chce zasygnalizować, iż Rada jest w istocie instytucją polityczną i placówką dyplomatyczną reprezentującą Tajwan w Stanach Zjednoczonych.

"Czasy się zmieniają" - napisał na Twitterze szef MSZ Tajwanu Joseph Wu. "Naprawdę pokochałem nową nazwę!" - dodał.

W ostatnim czasie nieoficjalna ambasada USA w Tajpej - Amerykański Instytut w Tajwanie - przeniosła się do większego, zbudowanego specjalnie dla Instytutu kompleksu na przedmieściach stolicy. USA rozważa też podpisanie nowych umów na dostarczenie uzbrojenia dla Tajwanu, w tym myśliwców i czołgów.

Pekin sprzeciwia się wszelkim formom kontaktów politycznych i wojskowych pomiędzy Tajpej a Waszyngtonem. W ostatnich miesiącach Chiny zaostrzają też retorykę wobec Tajwanu, a prezydent Chin Xi Jinping mówił w tym roku, że Pekin nie wyklucza użycia siły przeciwko Tajpej.

Chiny dążą też do międzynarodowej izolacji Tajwanu skłaniając kolejne państwa (głównie Afryki) do zrywania stosunków dyplomatycznych z Tajpej.

Źródło: AP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA