fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Raportu Deloitte „Globalne badanie CIO 2015. Kształtowanie dziedzictwa"

Bloomberg
Ponad połowa polskich dyrektorów IT za priorytet uważa wzrost ich firm. Jedna piąta budżetu IT w Polsce przeznaczona jest na rozwój.

To wyniki najnowszej edycji raportu firmy doradczej Deloitte „Globalne badanie CIO 2015. Kształtowanie dziedzictwa".

Dla polskich menedżerów IT liczą się przede wszystkim wzrost oraz klienci – odpowiednio dla 55 proc. i 52 proc. badanych. Koszty, które w skali światowej uplasowały się na czołowej pozycji, w Polsce zajęły dopiero piąte miejsce w zestawieniu kluczowych dla przedsiębiorstwa kwestii.

- Może się to wiązać z ekspansją organizacji, w których pracują, na nowych rynkach – uważa Stanisław Bochnak z Działu Konsultingu Delloite, Dyrektor Grupy Technology Integration.

Podzielony budżet

Połowę budżetu IT jest w Polsce przeznaczane na bieżącą działalność. W skali globalnej to już dwie trzecie. W badaniu zaobserwowano również zwiększającą się presję wywieraną na dyrektorów IT związaną w wprowadzaniem innowacji w biznesie.

- Wydatki na bieżące innowacje będą wiązały się ze wzrostem wydatków operacyjnych w kolejnych latach. Na całym świecie 16 proc. bieżących budżetów jest przeznaczanych na innowacje i rozwój biznesu, zaś w Polsce 19 proc. – wyjaśnia Andrzej Lachowski, Partner Deloitte i lider zespołu Technology Consulting w Europie Środkowej i Wschodniej.

Obecnie liczy się nie tylko zysk, ale także wydajność czy redukcja kosztów. Przedsiębiorstwa nastawione są tworzenie strategii, które umożliwiają ciągły rozwój, który w konsekwencji prowadzi do zwiększenia przychodów.

Idealny menedżer

Badanie pozwoliło również wyróżnić cechy idealnego przywódcy. Wyniki dotyczące Polski nie różniły się znacząco od pozostałych państw. Przedsiębiorstwa stawiają na zrozumienie strategicznych priorytetów biznesowych, dopasowanie do szybko zmieniającego się środowiska pracy czy umiejętności komunikacyjne.

Aż 90 proc. zarządzających uważa, że nie posiadają przynajmniej jednej ważnej kompetencji. Polscy dyrektorzy przyznają, że brakuje im umiejętności współpracy z zewnętrznymi dostawcami oraz nie potrafią realizować złożonych projektów. Kompetencje te są mocną stroną odpowiednio dla jedynie 29 proc i 23 proc. badanych.

Zdecydowana większość respondentów - 77 proc na świecie oraz 73 proc. w Polsce - uważa, że najbliższy rozwój sektora IT uzależniony jest od rozwiązać analitycznych. Na dalszych pozycjach znalazły się rozwiązania business intelligence oraz digital.

Badanie przeprowadzono na próbie 1271 przedstawicieli kadry zarządzającej sektorem IT z całego świata/ Reprezentowali głównie branżę usług finansowych oraz produkcji. Najwięcej respondentów pracuje w firmach, których roczne przychody kształtują się między 1,1 a 10 mld dolarów.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA