fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koniec boomu samochodowego

Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński
Sprzedaż aut w UE w listopadzie była 14 proc. wyższa niż przed rokiem – podało Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA). 2016 rok nie będzie taki dobry.

Chociaż w tym roku zarejestrowanych zostanie ponad 14 mln nowych aut, najwięcej od 2009 r., to rynkowi daleko do kondycji z 2007 r., kiedy w Europie sprzedano 16 mln pojazdów.

Carlos da Silva z IHS Automotive News uważa, że wzrost rejestracji w 2016 r. sięgnie co najwyżej 2 proc. w porównaniu z 8 proc. w całym 2015 r. – Oczywiście jest szansa na powrót do poziomu sprzed kryzysu, ale dopiero pod koniec dziesięciolecia – uważa da Silva. Jego zdaniem popyt na auta będzie mniejszy, bo zniknie duża grupa klientów, którzy auta chętnie kupowali. – Emeryci mają świadomość, że ich świadczenia mogą w każdej chwili zostać obniżone, bo kolejne rządy ostro tną wydatki – tłumaczy da Silva. Pracodawcy mniej chętnie wypłacają sowite odprawy, za które odchodzący na emeryturę kupowali auta.

Transport w miastach jest coraz sprawniejszy. Pojawił Uber, a Daimler i BMW wprowadziły systemy wypożyczalni aut CartoGo i Drive Now. Podobną ofertę szykują inni producen...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA