Biznes boi się 2019 r. Najbardziej zmian w podatkach

Aż 95 proc. przedsiębiorców boi się zmian w podatkach na 2019 r. i rosnących kosztów zatrudnienia pracowników – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Konfederacji Lewiatan. – Będzie gorzej i drożej – mówią przedsiębiorcy.

Aktualizacja: 29.11.2018 17:35 Publikacja: 29.11.2018 14:21

Biznes boi się 2019 r. Najbardziej zmian w podatkach

Foto: Adobe Stock

Rosnących kosztów zatrudnienia pracowników obawia się aż 100 proc. dużych firm, a 97 proc. przedsiębiorstw niepokoją niejasne i niespójne przepisy dotyczące działalności gospodarczej. Odsetek firm wskazujących na te bariery jest najwyższy od 2016 r.

Czytaj także: Prąd, gaz i łzy polskich przedsiębiorców. Biznes jest przerażony cenami

Wśród innych barier, których najbardziej obawiają się przedsiębiorcy, znalazły się brak wykwalifikowanych pracowników (90 proc.), niepewność sytuacji gospodarczej (90 proc.), kontrole urzędów (90 proc.) czy pogarszająca się sytuacja rynkowa, słaby popyt (85 proc.). Rosnących kosztów zatrudnienia (nasilenia tej bariery) spodziewa się 81 proc. dużych firm, 71 proc. średnich i 72 proc. małych.

- Zmiany w podatkach na przyszły rok rząd reklamował hasłem 3xP, czyli proste, przyjazne, przejrzyste – mówił w czasie czwartkowej konferencji prasowej Przemysław Pruszyński, ekspert podatkowy Konfederacji Lewiatan. – Duża część zmian nakłada jednak na firmy dodatkowe obowiązki. Przedsiębiorcy obawiają się, że będą mieli więcej pracy, że będzie gorzej i drożej – dodał. Wśród zmian, które dotkną przedsiębiorców wyliczał zmiany zasad leasingu samochodów. Pojawi się tu limit 150 tys. zł, który sprawi, że leasing drogich samochodów przestanie być opłacalny. Tylko 75 proc, a nie jak dzisiaj 100 proc., wydatków na użytkowanie samochodu firmowego będzie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Chodzi o wydatki na paliwo, serwis czy naprawy, gdy auto firmowe używane jest także do celów prywatnych. – To oznacza dla firm wzrost obciążeń podatkowych– mówił Przemysław Pruszyński.

Przedsiębiorcy chwalą obniżkę CIT z 15 do 9 proc. dla małych podatników, zwracają jednak uwagę, że obejmie ona niewielką część firm. - Mniej więcej połowę z 400 tys. firm, które płacą CIT – stwierdził ekspert Lewiatana.

Tymczasem znakomita większość firm, przeszło 2 mln, rozlicza się w ramach PIT. – Postulowaliśmy obniżenie podatków także tu, ale rząd stwierdził, że nie ma na to pieniędzy. Co więcej podatnicy PIT z wysokimi dochodami zapłacą wyższe podatki – przypomniał Przemysław Pruszyński. Chodzi o daninę solidarnościową, którą podatnicy z wysokimi pensjami będą płacić od nadwyżki dochodu ponad 1 mln zł. Stawka tego nowego podatku to 4 proc.

Przedsiębiorcy obawiają się też zmian wprowadzonych w nowelizacji ordynacji podatkowej. Chodzi m.in. o nowy obowiązek raportowania schematów podatkowych. Oznacza on tyle, że przedsiębiorcy będą musieli informować fiskusa o legalnych rozwiązaniach, które stosują w celu optymalizacji podatków. Zdaniem przedsiębiorców niesie to ryzyko ujawnienia tajemnic handlowych firm. Co więcej zwiększa ryzyko prowadzenia działalności.

Niekorzystne zmiany to także wzmocnienie klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania. Klauzula pozwala fiskusowi kwestionować legalne działania firm ukierunkowane na obniżenie zobowiązań podatkowych. Teraz pojawi się tu jeszcze sankcja. Jeśli fiskus na podstawie klauzuli zakwestionuje działania firmy, będzie mógł zażądać dodatkowej zapłaty w wysokości 10 lub 40 proc. kwoty ujawnionej oszczędności firmy uzyskanej w wyniku optymalizacji.

Zła zmiana – zdaniem przedsiębiorców – to także ograniczenie przypadków, w których fiskus wydaje indywidualne interpretacje podatkowe.

Firmy obawiają się też nowej matrycy stawek VAT, bo choć ma być ona neutralna dla budżetu, to w wielu indywidualnych przypadkach oznaczać będzie podwyżkę stawek na poszczególne towary, na przykład z 8 do 23 proc. Tak ma być m.in. z sokami.

- W 2019 r. będzie się utrzymywać ciśnienie ze strony rządu na uszczelnienie podatków. Wiąże się to jednak ze zwiększeniem obowiązków nakładanych na przedsiębiorców oraz rosnącą liczbą różnego rodzaju sankcji i kar – podsumował ekspert Lewiatana.

Badanie zlecone przez Lewiatana przeprowadziła firma SMARTSCOPE. W listopadzie przebadała reprezentatywną grupę 300 małych, średnich i dużych firm.

Rosnących kosztów zatrudnienia pracowników obawia się aż 100 proc. dużych firm, a 97 proc. przedsiębiorstw niepokoją niejasne i niespójne przepisy dotyczące działalności gospodarczej. Odsetek firm wskazujących na te bariery jest najwyższy od 2016 r.

Czytaj także: Prąd, gaz i łzy polskich przedsiębiorców. Biznes jest przerażony cenami

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Krzysztof Gawkowski: Nikt nie powinien mieć TikToka na urządzeniu służbowym
Biznes
Alphabet wypłaci pierwszą w historii firmy dywidendę
Biznes
Wielkie firmy zawierają sojusz kaucyjny. Wnioski do KE i UOKiK
Biznes
KGHM zaktualizuje strategię i planowane inwestycje
Biznes
Rośnie znaczenie dobrostanu pracownika