fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Aplikacje/egzaminy

Egzaminy wstępne na aplikacje startują

Anna Krzyżanowska
Dziś rozpoczęły się egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze. Przeprowadzane są w 21 miastach w Polsce.

Kandydaci na aplikantów adwokackich, radcowskich, notarialnych i komorniczych mają do rozwiązania test składający się ze 150 pytań. Pozytywny wynik otrzyma kandydat, który odpowie poprawnie na co najmniej 100 z nich. Czas na rozwiązanie testu wynosi natomiast 150 minut.

Czytaj także: Egzamin wstępny na aplikację 2018: ile chętnych

- W tym roku do egzaminu na aplikację radcowską przystępuje 1018 osób. To podobna liczna, jak rok wcześniej. Zainteresowanie naszą aplikacją utrzymuje się zatem w stolicy na tym samym poziomie. W 2017 roku na aplikacje dostało się 600 osób. I to optymalna liczba, która pozowała na efektywne szkolenie - mówi Włodzimierz Chróścik, dziekan Okręgpwej Izby Radców Prawnych.

Dlaczego zdecydowała się Pani/Pan na aplikacja radcowską/adwokacką? Te pytanie zadaliśmy młodym prawnikom przystępującym dziś do egzaminów w Warszawie.

- Cenię sobie większą niezależność. A tę daje zawód adwokata - odpowiedział kandydat na członka palestry.

- Dziś wszyscy zdają na aplikację radcowską - dodał.

Ci chcący dostać się natomiast do samorządu radcowskiego wskazywali, że według powszechnej opinii choć w stolicy ta aplikacja uchodzi za trudniejszą, to jednak więcej osób po jej ukończeniu zdaje egzamin zawodowy.

- To moje drugie podejście. Jestem dobrej myśli. W tym roku gruntownie przygotowywałem się do egzaminu. Trzy ostatnie tygodnie od świtu do nocy uczyłem się w bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego - mówił pan Paweł, kandydat na aplikanta radcowskiego.

Jak informuje ministerstwo sprawiedliwości egzaminy przeprowadzane są w 60 komisjach egzaminacyjnych (22 komisje ds. aplikacji adwokackiej, 25 komisji ds. aplikacji radcowskiej, 6 komisji ds. aplikacji notarialnej oraz 7 komisji ds. przeprowadzenia egzaminu konkursowego na aplikację komorniczą).

Do egzaminów przystąpi niemal 7 200 osób, w tym na: ?

- aplikację adwokacką – 2 583 osoby, 

- aplikację radcowską – 3 805 osób, 

- aplikację notarialną – 618 osób, 

- aplikację komorniczą – 186 osób.

W skład każdej z komisji egzaminacyjnej wchodzi 7 osób: przedstawiciele MS (sędziowie sądów powszechnych, sądów administracyjnych i Sądu Najwyższego), osoby delegowane przez odpowiednie organy samorządów: adwokackiego, radcowskiego, notarialnego i komorniczego oraz pracownik naukowy będący co najmniej doktorem habilitowanym nauk prawnych. W przypadku aplikacji adwokackiej i radcowskiej, w skład komisji wchodzi ponadto prokurator.

W roku 2017 do egzaminów przystąpiło 7 997 osób, w tym na: 

- aplikację adwokacką 2 817 osób, 

- aplikację radcowską 4 286 osób, 

- aplikację notarialną 682 osoby, 

- aplikację komorniczą 212 osób.

Egzaminy te zdało 4 325 osób, co stanowi 54,1% zdających.

W przypadku mniejszych izb wyniki egzaminów mogą być znane już dziś wieczorem. Redakcja Rzeczpospolitej będzie o nich informować na bieżąco.

- Anna Krzyżanowska

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA