fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Aplikacje/egzaminy

Egzaminy prawnicze 2015 bez testu i pytań z etyki

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Zdający mogą zabrać ze sobą na salę poza kodeksami i tekstami aktów prawnych również komentarze i orzecznictwo.

Od 11 do 13 marca będą trwały zawodowe egzaminy prawnicze: adwokacki i radcowski. Termin po uzgodnieniu z szefami korporacji wyznaczył minister sprawiedliwości. Na pierwszy ogień pójdzie prawo karne. W drugim dniu aplikantów czeka egzamin z prawa cywilnego, a na trzeci dzień zaplanowano prawo gospodarcze i administracyjne.

W tym roku po raz kolejny nie ma testu, który rozpoczynał egzaminacyjny maraton. Aplikantów ominie też (wyjątkowo) egzamin z etyki zawodu. Przystąpią do niego dopiero przyszłoroczni aplikanci.

Komputer lub papier

Od 2011 r. można pisać prace egzaminacyjne ręcznie lub przy użyciu komputera. Z tej drugiej możliwości korzysta ok. 98 proc. zdających. Najpóźniej na miesiąc przed egzaminem przewodniczący komisji poda, jakie wymagania musi spełnić sprzęt komputerowy. W tym roku pojawiła się oferta wypożyczenia laptopa specjalnie na egzamin.

Wchodząc na salę egzaminacyjną, aplikanci mogą wziąć ze sobą teksty aktów prawnych, kodeksów, komentarze do nich i orzecznictwo. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotuje też wyposażoną w edytor tekstu aplikację egzaminacyjną, która ma blokować dostęp do zasobów komputera i uniemożliwić łączność z urządzeniami zewnętrznymi. Aplikację na pendrive zdający otrzymają odrębnie na każdy dzień egzaminu.

Jednakowe dla wszystkich zadania egzaminacyjne przygotowywane są przez zespoły powołane przez resort sprawiedliwości. W skład zespołów wchodzą przedstawiciele ministra sprawiedliwości oraz delegowani odpowiednio przez Naczelną Radę Adwokacką i Krajową Radę Radców Prawnych.

W minionych latach (wszystko wskazuje na to, że tak będzie i w tym roku), egzaminy rozpoczynały się o godz. 10.00 i trwały po sześć godzin w pierwszym i drugim dniu oraz osiem w trzecim.

Wniosek do komisji

Egzamin adwokacki przeprowadzą komisje w Białymstoku, Gdańsku, Katowicach, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Toruniu, Warszawie i Wrocławiu. Radcowski z kolei zostanie przeprowadzony przez komisje mieszczące się w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Kielcach, Koszalinie, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Toruniu, Wałbrzychu, Warszawie, Wrocławiu i Zielonej Górze.

Wniosek o dopuszczenie do egzaminu aplikanci składają do komisji na terenie okręgowej rady radcowskiej/adwokackiej, w której odbyli aplikację. Osoby uprawnione do przystąpienia do egzaminu bez odbycia aplikacji zapisują się na niego w komisji na obszarze rady właściwej ze względu na ich miejsce zamieszkania. Jeśli mieszkają poza granicami Polski – zapisują się w wybranej przez siebie komisji.

Za egzamin trzeba zapłacić 1,4 tys zł.

Zanim wejdziesz do sali

Wnioski o przeprowadzenie egzaminu wraz z wymaganymi dokumentami osoby bez aplikacji powinny złożyć do 25 stycznia 2015 r., a kandydaci, którzy odbyli aplikację, do 18 lutego.

Do wniosku o dopuszczenie do egzaminu należy dołączyć konkretne dokumenty:

– osoby, które odbyły aplikację adwokacką, zaświadczenie o tym i oryginał dowodu uiszczenia opłaty za egzamin,

– osoby spoza aplikacji muszą mieć więcej dokumentów, w grę wchodzi m.in. kwestionariusz osobowy, życiorys, dokument zaświadczający uzyskanie odpowiedniego stopnia naukowego czy odbycie praktyki w zawodzie prawniczym.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA