fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Aplikacje/egzaminy

Rusza konkurs dla kandydatów na aplikację sędziowską i prokuratorską w KSSiP

Fotorzepa, Piotr Guzik
21 listopada 2018 r. w hali EXPO w Krakowie rozpocznie się I etap konkursu na aplikację sędziowską i aplikację prokuratorską, prowadzonego przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

W 2018 r  minister sprawiedliwości wyznaczył limit 110 miejsc na  aplikację sędziowską, i tyle samo na aplikację prokuratorską. O miejsca na obu aplikacjach rywalizować będzie 1936 kandydatów. A to oznacza, że mamy ponad 9 kandydatów na 1 miejsce na aplikacji.

To pierwszy taki nabór od wielu lat. Dowód? W 2017 roku zmienił się model szkolenia wstępnego w Krajowej Szkole. Zniknęła aplikacja ogólna. Aplikanci rozpoczynają teraz szkolenie wstępne bezpośrednio na aplikacji sędziowskiej albo prokuratorskiej.

Obecny nabór jest drugim naborem bezpośrednio na aplikacje specjalistyczne.

Nabór na aplikację sędziowską i aplikację prokuratorską odbywa się w drodze konkursu składającego się z dwóch etapów: testu sprawdzającego wiedzę z poszczególnych dziedzin prawa oraz pracy pisemnej sprawdzającej umiejętności dokonywania wykładni i stosowania prawa, stosowania argumentacji prawniczej oraz kwalifikowania stanów faktycznych do zakresu właściwych norm prawnych.

Do drugiego etapu konkursu zostają dopuszczeni kandydaci, stosowanie do liczby uzyskanych punktów, w liczbie odpowiadającej sumie dwukrotności limitów przyjęć na aplikację sędziowską i aplikację prokuratorską.

Konkurs przeprowadza komisja konkursowa powołana przez ministra sprawiedliwości. W jej skład wchodzi 12 członków – sędziów i prokuratorów. Przewodniczącym jest sędzia Rafał Dzyr, prezes Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Kandydaci mają 150 minut na rozwiązanie testu konkursowego.  Ten składa się m.in z wiedzy z: prawa konstytucyjnego czy  cywilnego. Test zawiera 150 pytań testowych. Każde pytanie zawiera trzy propozycje odpowiedzi, spośród których tylko jedna jest prawdziwa.

Drugi etap konkursu odbędzie się 11 grudnia 2018 r. w Krakowie. Kandydaci otrzymają do rozwiązania trzy kazusy z prawa: prywatnego, publicznego i karnego. Aplikanci rozpoczną naukę w marcu  2019 r. Obie aplikacje trwają 36 miesięcy.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA