Reklama
Rozwiń

Dyscyplinarki prawnicze: żaden adwokat nie wymknie się już władzy

Do nowej izby Sądu Najwyższego będzie mogło trafić każde orzeczenie adwokackiego sądu dyscyplinarnego. Również wydane w pierwszej instancji.

Aktualizacja: 28.11.2019 06:10 Publikacja: 27.11.2019 18:50

Dyscyplinarki prawnicze: żaden adwokat nie wymknie się już władzy

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Artykuł 521 kodeksu postępowania karnego ma zastosowanie do postanowień adwokackiego sądu dyscyplinarnego – głosi środowa uchwała siedmioosobowego składu Izby Dyscyplinarnej SN. Była niejednogłośna. Paweł Zubert złożył zdanie odrębne.

Sprawa dotyczyła dyscyplinarki mec. Romana Giertycha i ostrych słów, jakimi skomentował działalność prokuratury badającej katastrofę smoleńską. Były premier Donald Tusk jest w tej sprawie klientem mec. Giertycha. Zdaniem prokuratora krajowego Giertych, oceniając działalność śledczych, nadużył prawa do wypowiedzi. Wniósł o wszczęcie mu dyscyplinarki. Zarówno jednak rzecznik dyscyplinarny adwokatury, jak i sąd dyscyplinarny stołecznej izby uznały, że sprawa nadaje się do umorzenia. Tak też się stało. Od postanowienia sądu dyscyplinarnego kasację złożył prokurator generalny. I tu zaczyna się problem: takiej ścieżki nie przewiduje bowiem prawo o adwokaturze (mówiące o kasacji od orzeczeń drugiej instancji). Artykuł 521 k.p.k., na który powoływał się prokurator generalny, mówi, że może on wnieść kasację od każdego prawomocnego orzeczenia sądu kończącego postępowanie.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono