Więcej adwokatów i radców chce do prokuratury

Pensja prokuratora jest coraz atrakcyjniejsza dla przedstawicieli korporacji prawniczych. Startują więc w konkursach na wakaty i je wygrywają.

Aktualizacja: 14.03.2016 18:55 Publikacja: 14.03.2016 17:43

Więcej adwokatów i radców chce do prokuratury

Foto: Fotorzepa/Piotr Guzik

Do tej pory do prokuratury trafiali pojedynczy przedstawiciele innych zawodów prawniczych. Jeśli już startowali, to w konkursach na wakat sędziowski. Sytuacja się jednak zmieniła. W ciągu pierwszych miesięcy tego roku do prokuratury trafiło już 20 adwokatów i radców prawnych. A z zapowiedzi wynika, że będzie ich jeszcze więcej.

– To pierwszy taki duży nabór od lat – dowiedziała się „Rz" w Prokuraturze Generalnej. Powód jest prosty: kryzys na rynku usług prawniczych.

Chętni do ścigania

Tylko przez dwa miesiące 2016 r. do Prokuratury Generalnej wpłynęło łącznie 87 wniosków Krajowej Rady Prokuratury o powołanie na stanowiska prokuratorów prokuratury rejonowej. Wszystkie zostały uwzględnione przez ówczesnego prokuratora generalnego. Wśród 87 nowych prokuratorów znalazło się: 72 kandydatów uprzednio zatrudnionych na stanowisku asesora, pięciu byłych radców prawnych, dziewięciu byłych adwokatów i jeden wcześniej zatrudniony na stanowisku asystenta prokuratora. W kolejnym miesiącu pojawiło się sześć nowych powołań (po trzy z każdej z korporacji).

Lepszy wróbel w garści

– Pewna pensja prokuratora, wcale niemała, jest atrakcyjna dla wielu początkujących adwokatów czy radców, którym trudno rozpocząć działalność na własny rachunek czy potem ją utrzymać – mówi jeden z tych, którzy myślą o zmianie togi.

Dowód? Prokurator zarabia od 7 tys. do 10 tys. zł – w zależności od tego, kiedy rozpoczął pracę. Dostać się do prokuratury z innego zawodu prawniczego nie jest łatwo. W wielu miejscach w Polsce jeszcze trudniej, niż wystartować z własną kancelarią.

– Tak jest np. na Podkarpaciu – przyznaje nam radca rozpoczynający właśnie karierę w Przemyślu. Wyjaśnia również, dlaczego tak się dzieje. – Jest wiele osób po aplikacjach prokuratorskich z egzaminami na piątkę, które nie mają szans na pracę w prokuraturze, a próbują się jakoś odnaleźć w życiu zawodowym. Przechodzą więc często do innych korporacji, nie mając konkurencyjnych opcji. Przejście do zawodu prokuratora z adwokata czy radcy prawnego przynajmniej w tym regionie Polski jest więc w praktyce nierealne – uważa.

Największą popularnością cieszy się praca w Warszawie, Katowicach i Krakowie. Tu pracy w prokuraturze jest więcej, za to trudniej ruszyć z własną kancelarią.

Wymagający rynek

Andrzej Zwara, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, nie jest zdziwiony taką sytuacją.

– Wszystko zależy od cech charakteru. Jeśli ktoś nie radzi sobie na wolnym rynku, na którym losy kancelarii zależą od własnej inicjatywy, przedsiębiorczości, i taki stan trwa kilka lat, to służba prokuratorska może być atrakcyjnym wyjściem z sytuacji – podkreśla prezes Zwara.

Włodzimierz Chróścik, szef warszawskich radców prawnych, także nie jest zdziwiony większym zainteresowaniem radców prawnych posadą prokuratora.

– Sytuacja na rynku nie jest najlepsza. Jest trudno tak samo o etat, jak i zlecenia, a jednak pewna, niemała pensja może być kusząca.

Za dwa miesiące sytuacja na rynku usług prawnych może się okazać jeszcze trudniejsza. Do właśnie rozpoczynającego się egzaminu zawodowego na adwokata i radcę prawnego przystępuje 5,5 tys. młodych prawników. Oni też będą musieli znaleźć dla siebie miejsce. W szeregach śledczych

Kto może zostać prokuratorem

- Osoba z wyższym wykształceniem prawniczym, tytułem magistra, po zdanym egzaminie prokuratorskim.

- Osoba zatrudniona co najmniej rok na stanowisku asesora prokuratorskiego lub sądowego albo która odbyła w wojskowych jednostkach organizacyjnych prokuratury okres służby przewidziany w przepisach o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych.

- Profesorowie i doktorzy habilitowani nauk prawnych, którzy pracowali w polskich szkołach wyższych, w Polskiej Akademii Nauk, w instytutach naukowo-badawczych lub w innych placówkach naukowych.

- Sędziowie, adwokaci, radcowie prawni oraz prezes, wiceprezes, starszy radca i radca Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa, którzy wykonywali ten zawód lub zajmowali takie stanowisko przez co najmniej trzy lata.

Na podstawie art. 14 ustawy o prokuraturze

Do tej pory do prokuratury trafiali pojedynczy przedstawiciele innych zawodów prawniczych. Jeśli już startowali, to w konkursach na wakat sędziowski. Sytuacja się jednak zmieniła. W ciągu pierwszych miesięcy tego roku do prokuratury trafiło już 20 adwokatów i radców prawnych. A z zapowiedzi wynika, że będzie ich jeszcze więcej.

– To pierwszy taki duży nabór od lat – dowiedziała się „Rz" w Prokuraturze Generalnej. Powód jest prosty: kryzys na rynku usług prawniczych.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP