fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świadczenia rodzinne: Sama trudna sytuacja materialna nie uzasadnia ulgi

Świadczenia rodzinne
Świadczenia rodzinne
AdobeStock
To osoba, która wnioskuje o umorzenie nienależnie pobranego świadczenia rodzinnego, musi rzetelnie i zgodnie z rzeczywistością przedstawić swoją sytuację rodzinną, zdrowotną i majątkową.

Każdy, kto pobiera pomoc od państwa, a nie spełnia warunków jej przyznania, musi się liczyć z koniecznością zwrotu pieniędzy. Przy czym przyznanie ulg w spłacie zaległości w wielu przypadkach zależeć będzie nie od urzędnika, ale od samego wnioskodawcy. Przypomniał o tym Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z 28 października 2020 r.

W sprawie chodziło o spore kwoty nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych za kilka lat przez matkę dwójki dzieci. Gdy urzędnicy odkryli, że pieniądze zostały wypłacone bezpodstawnie, i zażądali ich zwrotu, kobieta wnioskowała o umorzenia sporej części należności, a pozostałych o rozłożenie na raty w wysokości nie wyższej niż 300 zł miesięcznie.

Czytaj także: Zasiłek rodzinny, 500 plus, 300 plus i inne świadczenia dla rodzin

Sprawa trafiła do sądu, który nakazał ponownie zająć się sprawą. Za drugim razem jednak urzędnicy znów odmówili umorzenia. I choć przystali na raty, to na innych zasadach, niż...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA