Płatnicy ZUS tylko do końca roku mogą poprawić błędy. Ale kar nie będzie

Po 1 stycznia 2024 r. ZUS nie przyjmie korekt ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA za lata 1999-2021. Nie będzie jednak sankcji dla pracodawców, którzy nie zdążą poprawić dokumentów rozliczeniowych do końca roku.

Publikacja: 28.11.2023 14:23

Płatnicy ZUS tylko do końca roku mogą poprawić błędy. Ale kar nie będzie

Foto: Adobe Stock

Po 1 stycznia 2024 r. nie będzie  możliwa korekta dokumentów rozliczeniowych za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. Natomiast za okres od stycznia 2022 r. błędy można korygować w ciągu kolejnych 5 lat od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy - informuje ZUS.

Nie ma jednak przewidzianych sankcji dla płatnika, jeśli nie zdąży skorygować dokumentów do końca roku.

- Jeżeli pracodawca nie zdąży sporządzić korekt, może poinformować ZUS o nieprawidłowościach, które mają wpływ na prawo do emerytury lub renty albo ich wysokości - mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Na podstawie takiego powiadomienia ZUS przeprowadzi postępowanie wyjaśniające i jeżeli wyda decyzję lub będzie wyrok sądu, ZUS będzie mógł sam skorygować zapisy na koncie ubezpieczonego lub dokumenty na koncie płatnika (jeżeli nie upłynął 5-letni okres wskazany w art. 48d ustawy systemowej).

Czytaj więcej

Czas ustalić, kto będzie płatnikiem zasiłków w 2024 roku

Ważne 5 lat

Nowe terminy, w jakich płatnicy składek mogą przekazywać korekty dokumentów rozliczeniowych (ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA) obowiązują już od 2022 roku. Wcześniej, do końca 2021 r., była taka możliwość bez ograniczenia w czasie.

Iwona Kowalska-Matis podkreśla, że przepis przejściowy (art. 11 ustawy zmieniającej) nie dotyczy możliwości składania pierwszorazowych dokumentów rozliczeniowych przez płatników składek oraz ZUS, a także korygowania dokumentów rozliczeniowych przez ZUS. Działania te ograniczone są w czasie jedynie przez art. 48d ustawy systemowej. Przepis ten ogranicza do 5 lat, licząc od dnia wymagalności składki, możliwość składania dokumentów rozliczeniowych przez płatnika składek oraz sporządzenia ich przez ZUS.

- Po tym terminie ZUS ma możliwość ewidencjonowania danych wyłącznie na kontach ubezpieczonych na podstawie prawomocnego orzeczenia sądu albo prawomocnej decyzji – zastrzega rzeczniczka ZUS na Dolnym Śląsku

Dodaje, że w tym zakresie ZUS otrzymał  interpretację Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.   

- Jeżeli nie upłynął termin wskazany w art. 48d ust. 1 ustawy systemowej zostało przyjęte, że po 1 stycznia 2024 r. ZUS może korygować dokumenty rozliczeniowe za okres do grudnia 2021 r. na podstawie prawomocnej decyzji albo orzeczenia sądowego, od których przysługuje płatnikowi prawo do odwołania. W tych przypadkach, dane z dokumentów rozliczeniowych ewidencjonowane będą zarówno na koncie płatnika składek jak i ubezpieczonego. Będą mogły więc powodować zwiększenie albo zmniejszenie należności na kontach płatników składek - wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis.

Dlaczego płatnicy składają korekty?

Dokumenty ubezpieczeniowe - zgłoszeniowe i rozliczeniowe - są dość często poprawiane.  Jak informuje rzeczniczka, powodem są błędy zarówno zidentyfikowane przez płatnika, jak i wynikłe podczas kontroli ZUS. Konsekwencją przeprowadzonej korekty są często zmiany w zakresie wynagrodzeń, zasiłków i podatków.

Co do zasady poprawy dokumentów dokonuje się w programie Płatnik lub e-Płatnik (dostępny na platformie PUE ZUS). Niektórzy płatnicy (rozliczający składki do 5 osób) mogą zrobić to w formie papierowej.

Rzeczniczka apeluje o przeanalizowanie dokumentów rozliczeniowych, aby móc je jeszcze poprawić.

- O takiej możliwości korekty, ale też nieprzekraczalnej dacie przypominaliśmy naszym klientom za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Taką wiadomość umieszczaliśmy na profilach płatników składek - informuje Kowalska-Matis. 

Zapewnia, że płatnicy składek zawsze mogą skorzystać ze wsparcia ZUS-u przy weryfikacji dokumentów. 

Po 1 stycznia 2024 r. nie będzie  możliwa korekta dokumentów rozliczeniowych za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. Natomiast za okres od stycznia 2022 r. błędy można korygować w ciągu kolejnych 5 lat od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy - informuje ZUS.

Nie ma jednak przewidzianych sankcji dla płatnika, jeśli nie zdąży skorygować dokumentów do końca roku.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP