Senior i rodzic płaci składkę zdrowotną. Ulgę ma tylko w PIT

Część przedsiębiorców korzysta ze zwolnień z podatku wprowadzonych przez Polski Ład. Ale i tak muszą rozliczyć się z ZUS.

Publikacja: 12.05.2023 07:09

Senior i rodzic płaci składkę zdrowotną. Ulgę ma tylko w PIT

Foto: Adobe Stock

Do 22 maja trzeba sporządzić roczne rozliczenie składki zdrowotnej. Czy wyliczając roczny dochód, muszę także uwzględnić przychody zwolnione z PIT? – pyta czytelnik, który rozlicza biznes według skali i przez kilka miesięcy korzystał z ulgi dla seniorów.

Przypomnijmy, że ta ulga przysługuje seniorom, którzy nie biorą emerytury, tylko dalej zarabiają na życie. Została wprowadzona przez Polski Ład. Podobnie jak zwolnienie dla rodziców mających czwórkę (lub więcej) dzieci czy osób wracających z emigracji. Beneficjenci nie płacą podatku od przychodu do 85 528 zł rocznie. Także z działalności gospodarczej. Nie mają jednak ulgi na składkę zdrowotną. Oznacza to, że przedsiębiorca zwolniony z PIT liczy ją także od nieopodatkowanych kwot.

Czytelnik, który jest na skali, płaci składkę zdrowotną od dochodu (przychód minus koszty). Wynosi 9 proc. W rozliczeniu rocznym (robionym w deklaracji, w której wykazujemy składkę zdrowotną za kwiecień) musi wpisać dochód z działalności gospodarczej za 2022 r.

Czytaj więcej

Biznes musi policzyć i zapłacić składkę zdrowotną za 2022 r.

Jak już pisaliśmy w „Rzeczpospolitej” z 2 maja, ten dochód zasadniczo powinien się pokrywać z wykazanym w zeznaniu podatkowym. Jest jednak wiele wyjątków, np. u przedsiębiorców, którzy sprzedali środki trwałe, rozliczają różnice remanentowe, czy też mieli przez parę miesięcy zawieszoną działalność. A także u tych, którzy korzystali w 2022 r. z wymienionych ulg. Przy obliczaniu rocznego dochodu na potrzeby składki zdrowotnej muszą uwzględnić przychody zwolnione z PIT.

Czytaj więcej

Biznes z 2023 r. rozliczy składkę zdrowotną za 2022 rok

Tak też wynika z wyjaśnień ZUS. Pisze w nich, że przedsiębiorca, ustalając roczny dochód, nie uwzględnia przychodów niepodlegających opodatkowaniu. Z wyjątkiem m.in. zwolnionych z podatku na podstawie przepisów (art. 21 ust. 1 pkt 152–154 ustawy o PIT), w których są preferencje dla seniorów, rodziców oraz wracających z zagranicy.

Z wymienionych ulg mogą też korzystać przedsiębiorcy na liniowym PIT oraz ryczałcie. Oni także nie są jednak zwolnieni ze składki zdrowotnej (u liniowców wynosi 4,9 proc. dochodu, u ryczałtowców zależy od przychodu).

Prawo karne
Lex Tusk: co zawiera projekt łagodzący ustawę
Sądy i trybunały
Sędzia Radzik nie będzie już wiceprezesem Sądu Apelacyjnego w Warszawie
Sądy i trybunały
Jest wyrok TK ws. sporu kompetencyjnego pomiędzy prezydentem a Sądem Najwyższym
Prawnicy
Profesorowie prawa bronią b. promotora Dudy. "Brutalny atak ministra Czarnka"
ZUS
Od zwrotu składki zdrowotnej należy się… składka zdrowotna
Spadki i darowizny
Weszły w życie istotne zmiany w zachowkach