Tylko trzy lata na żądanie zwrotu składek zapłaconych za pracownika

Żądanie pracodawcy od pracownika zwrotu równowartości składek na ubezpieczenia społeczne, zapłaconych do organu rentowego w sytuacji określonej w art. 8 ust. 2a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w aspekcie zasad współżycia społecznego z art. 411 pkt 2 kodeksu cywilnego nie powinno wykraczać poza terminy przedawnienia przewidziane dla odpowiedzialności pracownika w art. 291 kodeksu pracy (w zw. z art. 300 k.p.).

Publikacja: 21.09.2022 17:20

ZUS

ZUS

Foto: Adobe Stock

Tak orzekł Sąd Najwyższy wyrokiem z 16 lutego 2022 r. (III PSKP 58/21).

Sprawa, którą rozpatrywał Sąd Najwyższy, dotyczyła pozwu pracodawcy z żądaniem zwrotu uiszczonych zaległych składek na ubezpieczenia społeczne za pracownika. Na skutek kontroli ZUS ustalił, że pracownik w ramach umowy zlecenia zawartej z podmiotem trzecim w  rzeczywistości świadczył dodatkową pracę na rzecz swojego pracodawcy. Przedmiotem sprawy było ustalenie, czy w przypadku ustalenia stosunku pracy na podstawie art. 8 ust. 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych pracodawca może żądać od pracownika zwrotu opłaconych składek w części, w której powinny one zostać potrącone z wynagrodzenia pracownika.

Pozostało 86% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe