Nawet 170 tys. przedsiębiorców zyskało od 1 stycznia 2019 r. prawo do obniżki składek. Najpierw muszą jednak złożyć wniosek do ZUS o zmianę kodu ubezpieczenia. Termin mija 8 stycznia 2019 r.

– Największej fali wniosków spodziewamy się we wtorek – mówi Wojciech Andrusiewicz z Centrali ZUS w Warszawie. – Do tej pory wpłynęło do ZUS 98 tys. wniosków, z czego zdecydowana większość drogą elektroniczną, za pośrednictwem programu Płatnik. Aby pomóc przedsiębiorcom w weryfikacji, czy spełniają prawo do skorzystania z ulgi, uruchomiliśmy nowe infolinie w oddziałach, których numery można znaleźć na naszej stronie zus.pl.

O prawo do nowej ulgi często pytają osoby, które w ciągu ostatnich dwóch lat założyły działalność gospodarczą i już teraz płacą obniżone składki. ZUS uspokaja, że także oni mają prawo do nowych ulgowych składek przez kolejne trzy lata. Wniosek o zmianę kodu ubezpieczenia będą jednak składać w ciągu siedmiu dni od zakończenia dwuletniego okresu opłacania preferencyjnych składek dla nowo założonej firmy. Dla jednych ten termin minie w styczniu, dla innych w kwietniu czy listopadzie.

Prawo do ulgi mają prowadzący działalność gospodarczą zarejestrowaną w CEIDG, którzy w zeszłym roku opłacali składki do ZUS przez co najmniej pół roku. Drugim kryterium jest limit przychodów. Z ulgi może skorzystać tylko ten przedsiębiorca, którego przychody w zeszłym roku nie przekroczyły 63 tys. zł.

– Jeśli osoba prowadząca działalność ma wątpliwości, czy spełnia warunek przychodów poniżej 63 tys. zł, radzimy, żeby złożyła wniosek do ZUS o objęcie ulgowymi składkami. Będzie czas do końca miesiąca na zweryfikowanie przychodów – dodaje Wojciech Andrusiewicz.

To największe ograniczenie w dostępie do nowej ulgi. Ustalenie limitu przychodów powoduje, że z tej ulgi nie skorzystają samozatrudnieni działający w handlu, którzy obracają towarami o znacznie większych wartościach, choć ich faktyczne dochody z tej działalności są znacznie niższe.

– Na uldze skorzystają głównie osoby świadczące usługi, dla których przychód po potrąceniu składek i podatków daje dochód i nie mają obrotów np. ze sprzedaży towarów – zauważa Andrzej Radzisław, radca prawny, specjalista od ubezpieczeń społecznych.

Nowe przepisy krytykują też rzemieślnicy opodatkowani na karcie podatkowej. Z przepisów wynika, że nie mają prawa do ulgowych składek, choć niskie przychody z ich działalności powinny je dawać.

Pisaliśmy o tym:

Autopromocja
SZKOLENIE ONLINE

Prawne uwarunkowania prowadzenia e‑sklepu w 2022 roku

WEŹ UDZIAŁ

Mały ZUS to kolejny bubel prawny

Większość drobnych przedsiębiorców nie skorzysta z niższych składek, bo nawet nie wie o krótkim terminie na wniosek. Czytaj cały tekst

Mały ZUS: przedsiębiorcy muszą złożyć wniosek o zmianę kodu ubezpieczenia do 8 stycznia

Urzędnicy szykują się na szturm przedsiębiorców w poniedziałek i we wtorek. Do 8 stycznia muszą złożyć wniosek o zmianę kodu ubezpieczenia na rozpoczynający się od 0590. Czytaj cały tekst

„Mały ZUS" od 1 stycznia 2019 r.

Osoba, która ma firmę, ale nie osiąga wysokich przychodów, od przyszłego roku będzie mogła opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru, której wysokość zależy od tych przychodów. Czytaj cały tekst

Mały i duży ZUS - jakie składki w 2019 r.

ZUS podał informację w sprawie najniższej podstawy wymiaru składek oraz kwot składek na ubezpieczenia społeczne za miesiące styczeń - grudzień 2019 r. dla niektórych grup ubezpieczonych. Czytaj cały tekst