ZUS uległ i jest nowa wersja Płatnika

W końcu jest dostępna nakładka do oprogramowania pozwalająca zatrudniającym tworzyć roczne zestawienia. Na przekazanie ich ubezpieczonym został? tylko tydzień.

Aktualizacja: 21.02.2014 09:29 Publikacja: 21.02.2014 09:03

ZUS uległ i jest nowa wersja Płatnika

Foto: www.sxc.hu

Kadrowe nie muszą się już martwić o to, jak przygotować tzw. informację roczną.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w końcu udostępnił pakiet aktualizacyjny do programu „Płatnik" umożliwiający ich sprawne sporządzenie. Jest dostępny na stronie ZUS www.pue.zus.pl/platnik/pobierz.

O tym, że nakładka jest  potrzebna, pisaliśmy w „Rz" 5 lutego 2014 r.  Wówczas Jacek Dziekan, rzecznik ZUS, zapewnił, że po 17 lutego 2014 r. planowane jest udostępnienie do pobrania przez klientów nakładki do programu „Płatnik", umożliwiającej utworzenie informacji rocznej dla ubezpieczonego. Na stronie ZUS pojawiła się 19 lutego.

Nakładkę można wgrać zarówno na wersję 9.01.001, jak i 9.01.001A. Po prawidłowej instalacji aktualizacji program „Płatnik" powinien mieć wersję 9.01.001B. Można to sprawdzić, wybierając z menu opcję „Pomoc", a następnie „O programie".

Zgodnie z art. 41 ust. 8 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 1442 ze zm.) do 28 lutego płatnicy muszą podsumować dane z raportów do ZUS za 2013 r. i przekazać je  ubezpieczonemu. Tak zwana informacja roczna musi być przedstawiona w podziale na poszczególne miesiące.

Informacja roczna będzie zawierała dane z dokumentów wysłanych do ZUS, niezależnie od tego, czy były przygotowane w starej  czy w nowej wersji  „Płatnika". Można też tworzyć informacje miesięczne za wybrany okres rozliczeniowy – także za te rozliczane ze starej wersji programu.

W udostępnionej nakładce oprócz możliwości utworzenia informacji rocznej i miesięcznej wprowadzony został nowy tryb pracy – bez pobierania danych z ZUS.

Ustawia się go przez odpowiedni wybór w kartotece płatnika – parametr Zakres danych pobieranych podczas aktualizacji kartotek ubezpieczonych. W tym trybie z ZUS pobierane są tylko słowniki i komponenty programu (w II etapie nie będą pobierane dane płatnika, ubezpieczonych ani komplety rozliczeniowe).

Wersja 9.01.001B umożliwia też weryfikację tworzonych dokumentów. Dzięki temu bez porównania z danymi  z ZUS nie uda się ich wysłać. Taki tryb pracy jest istotny dla niektórych firm, np. gdy nie wszyscy użytkownicy programu powinni mieć dostęp do pełnych danych osobowych lub rozliczeniowych, ale przygotowują jakąś część dokumentów.

Dodatkową korzyścią z aktualizacji „Płatnika" do wersji 9.01.001B ma być poprawa wydajności procesów wyliczeń i weryfikacji. To z kolei ważna zmiana dla dużych przedsiębiorstw.

Nastąpiły także zmiany w słownikach i w sposobie instalacji niektórych komponentów. Powinny one pomóc w sytuacjach, kiedy nietypowe konfiguracje sprzętowe uniemożliwiały poprawną instalację „Płatnika".

Kadrowe nie muszą się już martwić o to, jak przygotować tzw. informację roczną.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w końcu udostępnił pakiet aktualizacyjny do programu „Płatnik" umożliwiający ich sprawne sporządzenie. Jest dostępny na stronie ZUS www.pue.zus.pl/platnik/pobierz.

Pozostało 89% artykułu
Praca, Emerytury i renty
Płaca minimalna jeszcze wyższa. Minister pracy zapowiada rewolucję
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Sądy i trybunały
Trybunał Konstytucyjny na drodze do naprawy. Pakiet Bodnara oceniają prawnicy
Mundurowi
Kwalifikacja wojskowa 2024. Kobiety i 60-latkowie staną przed komisjami