Adam Karwański

Czas na raport o szkodliwej pracy

Do 31 marca br. płatnicy składek, którzy w 2013 r. zatrudniali pracowników przy pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, muszą złożyć w ZUS informację ZSWA z podsumowaniem danych na ten temat.

Roczna informacja w Płatniku – wersji 9.01.001B

Zostały dwa dni na przekazanie ubezpieczonym zestawienia danych ?z raportów przesłanych za nich do ZUS. Pośpiech w ich przygotowaniu się nie opłacił, ?bo ZUS właśnie udostępnił funkcję do ich sporządzania.

ZUS uległ i jest nowa wersja Płatnika

W końcu jest dostępna nakładka do oprogramowania pozwalająca zatrudniającym tworzyć roczne zestawienia. Na przekazanie ich ubezpieczonym został? tylko tydzień.

Kulawa wersja nowego „Płatnika”

?Do 28 lutego płatnicy muszą podsumować dane z raportów złożnych za 2013 rok. Jest ryzyko, że ZUS nie zapewni programu umożliwiającego ich tworzenie. Pracodawcy mogą czekać albo skorzystać ?z alternatywnych rozwiązań

Jak rozszyfrować „Płatnika”

Utworzenie dokumentów do ZUS w nowej wersji oprogramowania nie jest łatwe. Użytkowników zasypują niezrozumiałe komunikaty. Paradoksalnie jest to wynik dostosowania programu do zmian, które miały ułatwić im życie.

Deklaracje i raporty do ZUS po nowemu

Można już rozliczać się z ZUS, używając zaktualizowanego oprogramowania. Kolejna wersja „Płatnika" to przede wszystkim dostosowanie druków i kodów do ostatnich zmian przepisów.

Druki ZUS po zmianach od listopada 2013

Wzory formularzy i kody ubezpieczeniowe zostały dostosowane do ostatnich zmian prawa. Choć nie trzeba ich obowiązkowo stosować jeszcze przed 2 miesiące, to warto, bo uzupełniono dotychczasowe luki.

Zagraniczne podróże służbowe i delegacje a składki ZUS

Pracownik, którego wysłano za granicę w celu czasowego wykonywania tam obowiązków, nie przebywa w podróży służbowej. Gdy nadal będzie ubezpieczony w Polsce, składki za niego trzeba liczyć na odmiennych zasadach.

Dodatkowe pieniądze za efekty pracy bez składek ZUS

Finansowe docenienie racjonalizatorskiego pomysłu lub osiągnięcia sportowego jest premiowane zwolnieniem ze składek. Nie dotyczy to jednak świadczeń, które mają charakter premii, a nie nagrody.

Nie każda wypłata podlega obciążeniom w ZUS

Niektóre świadczenia, choć wymienione w przepisach podatkowych jako przychód ze stosunku pracy, są zwolnione ze składek. Ulgowe zasady mają odpowiednie zastosowanie do chałupników i zleceniobiorców