Adam Karwański

Czas na raport o szkodliwej pracy

Do 31 marca br. płatnicy składek, którzy w 2013 r. zatrudniali pracowników przy pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, muszą złożyć w ZUS informację ZSWA z podsumowaniem danych na ten temat.

Roczna informacja w Płatniku – wersji 9.01.001B

Zostały dwa dni na przekazanie ubezpieczonym zestawienia danych ?z raportów przesłanych za nich do ZUS. Pośpiech w ich przygotowaniu się nie opłacił, ?bo ZUS właśnie udostępnił funkcję do ich sporządzania.

ZUS uległ i jest nowa wersja Płatnika

W końcu jest dostępna nakładka do oprogramowania pozwalająca zatrudniającym tworzyć roczne zestawienia. Na przekazanie ich ubezpieczonym został? tylko tydzień.

Kulawa wersja nowego „Płatnika”

?Do 28 lutego płatnicy muszą podsumować dane z raportów złożnych za 2013 rok. Jest ryzyko, że ZUS nie zapewni programu umożliwiającego ich tworzenie. Pracodawcy mogą czekać albo skorzystać ?z alternatywnych rozwiązań

Jak rozszyfrować „Płatnika”

Utworzenie dokumentów do ZUS w nowej wersji oprogramowania nie jest łatwe. Użytkowników zasypują niezrozumiałe komunikaty. Paradoksalnie jest to wynik dostosowania programu do zmian, które miały ułatwić im życie.

Deklaracje i raporty do ZUS po nowemu

Można już rozliczać się z ZUS, używając zaktualizowanego oprogramowania. Kolejna wersja „Płatnika" to przede wszystkim dostosowanie druków i kodów do ostatnich zmian przepisów.

Druki ZUS po zmianach od listopada 2013

Wzory formularzy i kody ubezpieczeniowe zostały dostosowane do ostatnich zmian prawa. Choć nie trzeba ich obowiązkowo stosować jeszcze przed 2 miesiące, to warto, bo uzupełniono dotychczasowe luki.

Podnoszenie kwalifikacji pracownika za firmowe pieniądze a składki ZUS

Pracownik ma prawo do świadczeń otrzymanych w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, jeśli uczy się z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą. Należności te są wolne od składek, poza pensją za czas zajęć lub dojazdu na nie.

Materialne świadczenie na rzecz pracownika a składki ZUS

Materialne świadczenie na rzecz pracownika może być zwolnione z opłat na ZUS, jeśli sfinansuje on przynajmniej symboliczną jego wartość. Poniesienie tego kosztu będzie więc tańsze niż otrzymanie korzyści nieodpłatnie

Posiłki dla pracowników a składki ZUS

Jeśli pracodawca mimo braku obowiązku zapewnia pracownikom posiłki, ich wartość jest zwolniona ze składek do 190 zł miesięcznie na osobę. Ale chodzi tylko o te gotowe do spożycia, a nie przygotowywane z kupionych produktów.