Reklama
Rozwiń

Ze skargą na sprzeciw ministra można iść od razu do sądu

Sprzeciw ministra od wpisu na listę radców prawnych lub aplikantów można zaskarżyć do sądu bez wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy

Publikacja: 02.11.2007 00:33

Tak ustalił Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale podjętej przez jego siedmioosobowy skład. Na identycznych zasadach może być zaskarżony sprzeciw od wpisów na listę adwokatów lub aplikantów adwokackich. Stanowisko NSA poparł minister sprawiedliwości i Prokuratura Krajowa.

Zgodnie z art. 31

1

ustawy o radcach prawnych rada okręgowej izby radców prawnych musi w ciągu 30 dni zawiadomić ministra sprawiedliwości o każdej uchwale o wpisie na listę radców lub aplikantów radcowskich i o odmowie wpisu. Minister może wtedy wyrazić sprzeciw, od którego w terminie 30 dni służy skarga do sądu administracyjnego. Analogiczne rozwiązania zawiera (od 9 czerwca 2007 r., po znowelizowaniu) ustawa o adwokaturze.

Przed rozszerzonym składem NSA stanęło jednak pytanie, czy przed skargą trzeba złożyć wniosek o ponowne rozpoznanie sprawy i uzyskać drugą decyzję ministra. W dwóch postanowieniach dotyczących sprzeciwów od wpisów na listę aplikantów radcowskich oraz na listę aplikantów adwokackich NSA odrzucił bowiem skargi, powołując się na brak wniosku o ponowne rozpoznanie sprawy. Oba składy orzekające stwierdziły, że sprzeciw jako decyzja administracyjna musi odpowiadać ogólnym regułom kodeksu postępowania administracyjnego.

Podczas rozprawy przedstawicielki zarówno ministra sprawiedliwości, jak i Prokuratury Krajowej opowiedziały się za poglądem, że skarga do sądu administracyjnego na sprzeciw ministra sprawiedliwości nie wymaga tu uprzedniego wniosku o ponowne rozpoznanie sprawy. Nie ma tu też zastosowania k.p.a., ale szczególne uregulowania ustaw o radcach prawnych i o adwokaturze, w których występuje instytucja sprzeciwu. Gdyby obowiązywał wniosek o ponowne rozpoznanie sprawy, termin 30-dniowy na wniesienie skargi straciłby rację bytu. Zniweczyłoby to też zamysł uregulowania, które zmierza do maksymalnego skrócenia okresu niepewności, a nie do przedłużania postępowania.

NSA zajął stanowisko, że art. 31

1

ustawy o radcach prawnych jest rozwiązaniem szczególnym w stosunku do innych regulacji, które się stosuje przy rozpatrywaniu spraw administracyjnych. Sprzeciw jako rodzaj ingerencji organu nadzorczego nad organami samorządów zawodowych różni się od trybów nadzwyczajnych w k.p.a. Nie można więc za wiążące uważać zasad ogólnych postępowania administracyjnego. Nie ma też uzasadnienia, żeby skargę na sprzeciw ministra poprzedzał wniosek o ponowne rozpoznanie sprawy

(sygn. II GPS 3/07)

.

Tak ustalił Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale podjętej przez jego siedmioosobowy skład. Na identycznych zasadach może być zaskarżony sprzeciw od wpisów na listę adwokatów lub aplikantów adwokackich. Stanowisko NSA poparł minister sprawiedliwości i Prokuratura Krajowa.

Zgodnie z art. 31

Pozostało jeszcze 88% artykułu
Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono