Tak ustalił Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale podjętej przez jego siedmioosobowy skład. Na identycznych zasadach może być zaskarżony sprzeciw od wpisów na listę adwokatów lub aplikantów adwokackich. Stanowisko NSA poparł minister sprawiedliwości i Prokuratura Krajowa.
Zgodnie z art. 31
1
ustawy o radcach prawnych rada okręgowej izby radców prawnych musi w ciągu 30 dni zawiadomić ministra sprawiedliwości o każdej uchwale o wpisie na listę radców lub aplikantów radcowskich i o odmowie wpisu. Minister może wtedy wyrazić sprzeciw, od którego w terminie 30 dni służy skarga do sądu administracyjnego. Analogiczne rozwiązania zawiera (od 9 czerwca 2007 r., po znowelizowaniu) ustawa o adwokaturze.
Przed rozszerzonym składem NSA stanęło jednak pytanie, czy przed skargą trzeba złożyć wniosek o ponowne rozpoznanie sprawy i uzyskać drugą decyzję ministra. W dwóch postanowieniach dotyczących sprzeciwów od wpisów na listę aplikantów radcowskich oraz na listę aplikantów adwokackich NSA odrzucił bowiem skargi, powołując się na brak wniosku o ponowne rozpoznanie sprawy. Oba składy orzekające stwierdziły, że sprzeciw jako decyzja administracyjna musi odpowiadać ogólnym regułom kodeksu postępowania administracyjnego.