Pani mecenas została wyznaczona na pełnomocnika z urzędu, aby sporządzić skargę kasacyjną. Po zbadaniu sprawy, poinformowała Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej oraz sąd apelacyjny o odmowie opracowania skargi kasacyjnej ze względu na brak podstaw do jej sporządzenia. Jednocześnie złożyła wniosek o przyznanie jej kosztów zastępstwa procesowego z tytułu pomocy prawnej świadczonej z urzędu. Sąd apelacyjny przyznał jej wynagrodzenie, ale adwokat uznała je za „rażąco niskie", i rozstrzygnięcie to zaskarżyła zażaleniem skierowanym do innego składu sądu apelacyjnego zarzucając orzeczeniu, iż zostało wydane z naruszeniem rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu. Sąd apelacyjny jej zażalenie, jednak odrzucił.

Zdaniem adwokat brak w obowiązującym prawie przepisu umożliwiającego pełnomocnikowi działającemu z urzędu zaskarżenie wysokości wynagrodzenia przyznanego mu z tytułu świadczonej pomocy prawnej w sytuacji, gdy wynagrodzenie to zostało przyznane w rażąco niskiej wysokości sprzecznej z przepisami prawa określającymi wysokość wynagrodzenia oznacza, iż pełnomocnikowi odmawia się prawa do dochodzenia zagwarantowanych ustawą praw. Przepisem umożliwiającym zaskarżanie rozmaitych postanowień sądu drugiej instancji jest przepis art. 3942 § 1 kodeksu postępowania cywilnego, który jednak w katalogu postanowień podlegających zaskarżeniu nie wskazuje postanowienia dotyczącego przyznania pełnomocnikowi wynagrodzenia z tytułu pomocy prawnej z urzędu. Jest on więc zdaniem pani mecenas niezgodny z przepisami konstytucji w zakresie, w jakim pomija możliwość zaskarżenia postanowienia dotyczącego wynagrodzenia pełnomocnika z urzędu.

Określenie przez sąd apelacyjny wysokości wynagrodzenia pełnomocnika z urzędu w postępowaniu dotyczącym złożenia skargi kasacyjnej jest dla pełnomocnika w tym zakresie postanowieniem o charakterze pierwszoinstancyjnym. - Powinna zatem w tej sytuacji istnieć możliwość zaskarżenia tego postanowienia - podkreśla pani adwokat.

Sygn. akt SK 14/13