SN o opłatach od prawnika z urzędu

W przypadku niemożliwości sporządzenia z jakichś przyczyn uzasadnienia postanowienia sądu, nie trzeba wnosić od wniosku opłaty.

Publikacja: 27.12.2023 02:01

SN o opłatach od prawnika z urzędu

Foto: Adobe Stock

To sedno najnowszej uchwały Sądu Najwyższego.

Kwestia ta wynikła w sprawie o zapłatę przed Sądem Rejonowym w Dzierżoniowie, który przyznał adwokatce, pełnomocniczce strony z urzędu, 3600 zł z VAT od Skarbu Państwa tytułem kosztów pomocy prawnej.

Adwokatka wystąpiła o sporządzenie uzasadnienia tego postanowienia i doręczenie go jej (co jest regułą w takich sytuacjach), ale nie opłaciła wniosku opłatą stałą w wysokości 100 zł.

Czytaj więcej

Adwokaci o propozycjach resortu Ziobry ws. stawek: niewystarczające

W tej sytuacji przewodniczący wydziału sądu wezwał ją do uiszczenie tej opłaty w terminie tygodniowym pod rygorem odrzucenia wniosku. Prawniczka odpisała sądowi, że nie ma podstaw prawnych do żądania od niej takiej opłaty, gdyż koszty pomocy prawnej z urzędu nie podlegają rygorom ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.

Sąd ją jednak zawiadomił, że nie jest możliwe sporządzenie pisemnego uzasadnienia postanowienia ze względu na długotrwałą nieobecność sędziego, który postanowienie wydał. Prawniczka nie dała za wygraną, a rozpatrując jej zażalenie, SR w osobie sędziego Radosława Florka powziął wątpliwości, które zawarł w pytaniu prawnym do Sądu Najwyższego. Brzmiało ono: Czy wniosek o sporządzenie pisemnego uzasadnienia postanowienia i doręczenie tego postanowienia wraz z uzasadnieniem podlega opłacie stałej w wysokości 100 zł, o której stanowi art. 25b ust. 1 ustawy z 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, gdy sporządzenie uzasadnienia jest niemożliwe?

A oto uchwała SN: W przypadku zawiadomienia strony lub jej pełnomocnika o niemożliwości sporządzenia uzasadnienia postanowienia podlegającego zaskarżeniu, wniesienie zażalenia od tego postanowienia nie jest uwarunkowane skutecznym złożeniem wniosku o sporządzenie uzasadnienia i doręczenie postanowienia wraz z uzasadnieniem.

– Podzielam stanowisko SN – ocenia adwokat dr Artur Rycak. – Nic nie tłumaczy wymagania opłaty od wniosku o uzasadnienie orzeczenia, jeżeli nie jest możliwe jego sporządzenie. Byłoby całkowicie bezzasadne i nielogiczne wymaganie zapłaty za czynność, która nie może być wykonana. Taka sytuacja jak brak możliwości sporządzenia uzasadnienia zachodzi na szczęście w praktyce rzadko. Może to być sytuacja, gdy sędzia nie pracuje już w danym sądzie czy też przebywa na długotrwałym zwolnieniu lekarskim.

Sygnatura akt: III CZP 41/23

To sedno najnowszej uchwały Sądu Najwyższego.

Kwestia ta wynikła w sprawie o zapłatę przed Sądem Rejonowym w Dzierżoniowie, który przyznał adwokatce, pełnomocniczce strony z urzędu, 3600 zł z VAT od Skarbu Państwa tytułem kosztów pomocy prawnej.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona