Dziś 26 stycznia 2012 r. Rada podjęła uchwałę, w której wyraziła zaniepokojenie w związku z podpisaniem przez Polskę umowy handlowej dotyczącej zwalczania obrotu towarami podrobionymi – ACTA.
- Przepisy prawa mające zapewnić ochronę własności intelektualnej, muszą godzić pożądaną skuteczność z zapewnieniem poszanowania praw i swobód obywatelskich, w przeciwnym razie mogą naruszać zasady demokratycznego państwa prawa – czytamy w uchwale.
Adwokaci zwracają uwagę na okoliczności podpisania dokumentu. - Porozumienie nie zostało poddane konsultacjom społecznym, w tym nie zostało zaopiniowane przez środowiska zajmujące się ochroną wolności słowa, praw i swobód obywatelskich - podkreślają śląscy adwokaci.
Uważają, iż kontrowersyjność postanowień i procedur Acta oraz brak precyzyjnie określonych konsekwencji jej przyjęcia dla obywateli, powinny skłaniać decydentów do zachowania szczególnej staranności i przejrzystości w trybie jej przyjęcia.
Powołując się na swój ustawowy obowiązek ochrony praw i wolności obywatelskich oraz kształtowania i stosowania prawa, adwokaci wzywają polski Rząd i eurodeputowanych do poddania porozumienia ACTA szerokiej debacie publicznej.