Rewolucyjne zmiany dotyczące wykonywania 12 zawodów przygotowało Rządowe Centrum Legislacji. Projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo o adwokaturze i niektórych innych ustaw obejmuje przepisy dotyczące kary wydalenia z zawodu. W tej chwili nie jest ona ograniczona czasowo. Dlatego lekarz, adwokat czy architekt nie mogą wrócić do wykonywania zawodu, jeśli zostaną tego prawa pozbawieni przez odpowiedni sąd dyscyplinarny.
Wytyczne Trybunału
– Ten projekt wykonuje orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że niedopuszczalny jest brak możliwości powrotu do zawodu – mówi „Rz" Maciej Berek, prezes RCL.
W wyroku z października 2010 r. wskazał on, że dożywotnie pozbawienie prawa do wykonywania zawodu jest karą zbyt restrykcyjną. Trybunał podkreślał, że może być ona orzeczona z powodu niepłacenia składek i popełnienia poważnego nadużycia zawodowego kosztem zdrowia, życia, wolności lub majątku klientów.
Po zmianach w większości zawodów powrót będzie możliwy po upływie dziesięciu lat od uprawomocnienia się orzeczenia sądu dyscyplinarnego. Tak będzie m.in. w wypadku adwokata, radcy, komornika, ale i lekarza.
Rafał Łyszczek, wiceprezes Krajowej Rady Komorniczej, pozytywnie ocenia proponowane zmiany.